Aktualności

„Bajki baletowe dla dużych i małych” w Bibliotece.

29 września 2021 r. uczestnicy Pracowni Teatralnej MDK uczestniczyli w spotkaniu w ramach ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki Taniec.

Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.  Lokalnym Operatorem programu jest Centrum Kultury w Lublinie.

Jednym z istotnych elementów lubelskiego programu jest program edukacyjny, a w jego ramach konkretne działania mające na celu informowanie o sztuce tańca jako dziedzinie istotnej społecznie, przekazywanie wiedzy o zjawiskach i ludziach tańca oraz wskazywanie na potencjał społeczny tej dziedziny kultury obejmować będzie także działania o charakterze popularyzatorskim w różnych środowiskach

Poza tancerzami, choreografami, pedagogami, kuratorami i innymi przedstawicielami tanecznego świata odbiorcami  działań są osoby, dla których taniec może stanowić narzędzie służące poszerzeniu kompetencji kulturowych, przekraczaniu granic dostępności do kultury czy nawet zmianie jakości życia.

Spotkanie w Krasnymstawie poprowadziła Renata Jakimiuk, krytyk tańca i baletu.

Uczestnicy wysłuchali tekstu libretta  baletu „Coppelia” w interpretacji  Renaty Jakimiuk,  obejrzeli fragmenty baletu „Coppelia”, a następnie uczestniczyli w mini warsztatach, gdzie poznali elementy tańca klasycznego.

Książka „Coppelia”, pochodzi z serii „Bajki Baletowe” Katarzyny Gardziny. Ta Seria książek dla dzieci i młodzieży w ciekawy i przystępny sposób wprowadza młodego czytelnika w świat baletu i tańca klasycznego. Tytuły w serii: Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Kopciuszek, Romeo i Julia, Coppelia, Don Kichot, Pulcinella, Śpiąca Królewna, Korsarz. Wydawnictwo: Studio Blok, Warszawa 2011

Wspólne czytanie Bajek Baletowych ma zachęcać do wybrania się razem do teatru i podziwiania na scenie niezwykłych przedstawień baletowych, o których opowiadają książki.

Możliwość komentowania „Bajki baletowe dla dużych i małych” w Bibliotece. została wyłączona