Aktualności

Wystawa Robert Znajomski IN MEMORIAM

Robert Znajomski (1968-2021). Urodził się w 1968 roku w Hrubieszowie. Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Pracował z dziećmi i młodzieżą realizując się twórczo jako pedagog, a także przez twórczość własną. Zajmował się: malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią oraz mailartem. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 500 wystawach zbiorowych i projektach zarówno w kraju jak i za granicą. Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie, wiceprezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członkiem międzynarodowego ruchu International Union of MailArtists IUOMA oraz członkiem Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz na wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Zmarł 7 stycznia 2021 roku.         

Nagrody:
wyróżnienie na XVIII Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2002

III miejsce na XXIII Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2007
wyróżnienie honorowe na XXIV Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2008

II miejsce w konkursie plastycznym pt. „Inwazja Aniołów” w Nakle nad Notecią 2010
Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego za całokształt działalności kulturalnej 2013
wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie 2015

II miejsce na XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie 2020
wyróżnienie w XXV Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2020” Zielona Góra, w kategorii „grafika”

wyróżnienie specjalne w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2021” Zielona  Góra, w kategorii „grafika”.

O twórczości Roberta Znajomskiego:

Artysta nowych doznań i asocjacji kreacji plastycznych. Od malarstwa bardzo interesującego, szczególnie szpachlą. Świeżość przestrzeni uwieczniającej stan emocjonalny. Ten rytm na trzy czwarte. Ogrom, wielkość nieba, obniżona linia horyzontu buduje klimat gdzieś z podświadomości ogrodów snów, onirycznych, budzący czystymi barwami pozytywne wibracje. Paleta barw szeroka jak w baroku, ale zobrazowany detal rzeczywistości jest bliski neogotykowi. To te wysokie sklepienia nieba. Operowanie wysmakowaną plamą barwną daje właśnie te nadmienione asocjacje do malarzy postimpresjonistycznych. Najwyższych lotów. Nowa świadomość artystyczna –  Leszek Frey-Witkowski – artysta rysownik, grafik ze Świebodzina.

 Tematyką Jego prac jest szeroko rozumiana natura i jej modyfikacje poprzez formy geometryczne do abstrakcji włącznie. (W malarstwie) główny nacisk stawia na kolor, który stanowi dla niego źródło inspiracji. W rysunku interesuje go linia, a tematem jest człowiek i przedmiot – Andrzej Znamirowski – historyk sztuki z Krakowa.

Mnie podoba się jego świeżość, szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi artystycznych, w których nie dostrzegam choćby cienia zadufania i pozerstwa. Robert niczego nie narzuca, nie kreuje, nie wrzeszczy „patrzcie, jakim jestem artystą”, nie zachwyca się sobą – Zdzisława Kapica – instruktor w Tomaszowskim Domu Kultury.

Możliwość komentowania Wystawa Robert Znajomski IN MEMORIAM została wyłączona