Aktualności

Wanda Chotomska na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki

Podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 27 kwietnia 2022 r. klubowiczki dyskutowały o książce Barbary Gawryluk „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”.  Autorka zaprasza nas do poruszającej opowieści o życiu i twórczości Wandy Chotomskiej, najpopularniejszej pisarki dla dzieci. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza część to wspomnienia z dzieciństwa i młodości, następne rozdziały poświęcone są jej twórczości, aż wreszcie rozdziały o życiu prywatnym. Książkę czyta się jednym tchem, jak świetną powieść, pełną humoru. Autorka w wielu miejscach oddaje głos samej poetce, co znacząco podnosi wartość książki, bogatej w fakty, plotki, anegdotki – tym bardziej, że Chotomska miała nieprawdopodobną pamięć. Wierszami sypała jak z rękawa, do każdej fotografii mnożyła wiele historii. A tych w książce nie brakuje. Nie sposób zliczyć wszystkich ilustracji, przedruków, wierszy, pocztówek i innych źródeł umieszczonych w publikacji.  Przeczytamy również liczne wspomnienia współpracowników Chotomskiej, jej przyjaciół, znajomych i rodziny. O autorce wspomina m.in. Bohdan Butenko, Jan Brzechwa, Miron Białoszewski, Joanna Olech, wypowiada się Grzegorz Kasdepke, Wojciech Korcz, Grzegorz Leszczyński oraz Ewa Chotomska, Tomasz Samosionek, Karolina Golba. Ich zwierzenia ukazują poetkę z wielu różnych perspektyw, malując jej obraz kompletny i barwny.

Sama poetka z kolei wspomina czasy PRL-u, nakreśla swoje dzieciństwo, dorastanie, młodość, pracę twórcza, odsłania jej kulisy, pokazuje zalety i wytyka wady. Wanda Chotomska pokazuje, że można cieszyć się tym, co się robi i mieć wielu oddanych przyjaciół, że praca z pasją rekompensuje problemy osobiste i że ważny jest balans w życiu.

Serdeczność wobec małych czytelników, traktowanie ich poważnie, poświęcanie im czasu i uwagi, słuchanie ich, to cechy wyjątkowe, ale takie, które zaowocowały tym, że twórczość Chotomskiej przetrwała próbę czasu. Poza tym współpracowała z najlepszymi rysownikami, co też widać w jej książkach. Polecamy każdemu, kto pamięta Jacka i Agatkę, a teraz chciałby poznać ich „mamę”. Książka jest bardzo ciekawa, pełna informacji i zabawnych historii. To biografia, którą czyta się jednym tchem.

Klubowiczki wysłuchały wywiadu z Wandą Chotomską, piosenek jej autorstwa „Zabrałaś mi lato”, „Czarne wrony czarno kraczą”  oraz wierszy w interpretacji niezrównanego Piotra Fronczewskiego

Następne spotkanie DKK  już w maju. Zapraszamy!

Możliwość komentowania Wanda Chotomska na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki została wyłączona