Aktualności

Lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

5 lipca w Czytelni PBP zebrał się Dyskusyjny Klub Książki. Celem spotkania było podzielenie się wrażeniami z przeczytanych książek Marka Szymaniaka.

Pochodzący z Krasnegostawu dziennikarz i reporter publikował  m.in. w „Dużym Formacie” i magazynie „Pismo”. Autor książek Urobieni. Reportaże o pracy oraz Zapaść. Reportaże z mniejszych miast. Laureat nagrody za reportaż prasowy przyznawanej przez jury Festiwalu Wrażliwego, zwycięzcą konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobywca drugiej nagrody w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Dwukrotnie znalazł się w finale konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz trzykrotnie w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, m.in. za debiutancką książkę Urobieni. Jego druga książka Zapaść otrzymała nominację w konkursie Grand Press na Książkę Reporterską Roku.

Zbiór reportaży Urobieni ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 roku zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków. Natomiast druga publikacja – „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” autor przedstawia rezultaty podróży po Polsce, w czasie których spotykał się z mieszkańcami małych, zagrożonych zapaścią, miejscowości, miejskimi aktywistami i samorządowcami. Interesowały go głosy zarówno tych, którzy wyjechali, jak i tych, którzy zdecydowali się zostać mimo trudnej i nie dającej perspektyw sytuacji. Szymaniak  prezentując dany problem, dociera do kilku miejsc w różnych rejonach Polski i ukazuje, w jaki sposób indywidualny los mieszkańców prowincji układa się w dość czytelny schemat. Porusza takie tematy, jak owocujący bezrobociem upadek fabryk, ucieczka młodych do dużych miast, przemyt w przygranicznych miejscowościach, chaos architektoniczny, niechęć do obcych czy brak możliwości działania bez zgody osób u władzy. Tym samym zdaje relację z aktualnego stanu rzeczy, jednocześnie malując w tle portret tytułowej zapaści, dotyczącej więcej, niż jednego obszaru funkcjonowania. Jako początek wszystkich problemów wskazuje rynek pracy, a brak pracy przekłada się na problemy mieszkaniowe i wiele innych problemów z tym związanych.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się po wakacjach. Tematem dyskusji będą „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk.

Możliwość komentowania Lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. została wyłączona