Aktualności

Książka o patronie miasta Krasnystaw.

16 stycznia ksiądz prałat Henryk Kapica zaprezentował w Bibliotece Powiatowej książkę o błogosławionym księdzu Zygmuncie Pisarskim, który od dwóch lat jest patronem Krasnegostawu. Podziękował wszystkim zebranym za przybycie, szczególnie profesorowi Eugeniuszowi Wilkowskiemu,  który napisał wstęp i wspierał go w pracy nad książką oraz za obszerne i pogłębione wstępy  do dwóch poprzednich publikacji, pomoc w ich wydaniu, a także eseje o wcześniejszych książkach. Słowa podziękowania za korektę skierował do Pani Bożeny Czupryńskiej.

Książka rozpoczyna się od ciekawej genealogii księdza Pisarskiego, którego ród przybył do Krasnegostawu z diecezji tarnowskiej, co jest odnotowane w  naszych księgach parafialnych. Z kolei ród Banaszkiewiczów jest związany z Krasnymstawem od niepamiętnych czasów. W książce przeczytamy rozbudowany życiorys księdza Pisarskiego, wzbogacony nowymi faktami. Autor dotarł do dokumentów gimnazjum w Krasnymstawie, w których znajduje się informacja o przyznanym w czwartej klasie stypendium dla księdza Pisarskiego. Natomiast w archiwum diecezji lubelskiej odnotowano, że błogosławiony uczył się rok w Liceum św. Piusa X we Włocławku. Autor opisuje drogę kapłańską „bożego buntownika” i trudne miejsca, gdzie pracował, aż do jego męczeńskiej śmierci 30 stycznia 1943 r. w Gdeszynie.  W książce znajduje się rozdział nt. etapów  beatyfikacji i opis kultu błogosławionego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej i w Krasnymstawie.  Na spotkaniu autor stwierdził, że bardzo zależało mu na umieszczeniu w książce świadectw rodziny i różnych osób związanych z kultem błogosławionego Jest też bardzo ważna dla autora „część modlitewna”, zawierająca modlitwy do bł. ks. ułożone przez ks. Henryka Kapicę: nabożeństwo, litania, droga krzyżowa, różaniec i Msza św.  W osobnym rozdziale znajduje się poezja o błogosławionym oraz zdjęcia związane z ks. Zygmuntem Pisarskim i jego kultem.

Profesor Eugeniusz Wilkowski mówiąc na temat księdza Kapicy i księdza Pisarskiego odnosił  się do sfery wartości. Stwierdził, że wszystkie nasze działania wpisują się w całość, która przesądza o tym kim jesteśmy i za jakimi wartościami się opowiadamy. W krótkim wykładzie przestawił hierarchię wartości niemieckiego filozofa Maxa Schelera: religijne, duchowe (poznawcze, etyczne, estetyczne), witalne, hedonistyczne.

Ksiądz Henryk otrzymał gratulacje od starosty krasnostawskiego Andrzeja Leńczuka, który  podziękował za książkę,  propagowanie kultu błogosławionego i życzył kolejnych wydanych publikacji.  Podziękowania w imieniu burmistrza Krasnegostawu przekazał dr Radosław Dąbrowski. Pozdrowienia i podziękowania za trud pracy włożonej w napisanie książki  w imieniu rodziny błogosławionego z Kraśnika przekazała  Bożena Pachla. Zainteresowani mogli otrzymać dedykację od autora. Zapraszamy do lektury!

Możliwość komentowania Książka o patronie miasta Krasnystaw. została wyłączona