O zdrowiu na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki
„Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury” – Hipokrates
„Stawiam na zdrowie!” – to hasło przewodnie majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 13 maja w Czytelni Powiatowej Biblioteki Publicznej. Gościem spotkania była Bogumiła Prymaczuk – członkini DKK oraz wieloletnia pracowniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie.
W interesującej i przystępnej prelekcji pani Bogumiła omówiła podstawowe zasady zdrowego żywienia oraz rolę aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, jak prowadzić zdrowy tryb życia, by zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym i poprawić jakość codziennego funkcjonowania – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i z pewnością stanie się inspiracją do kontynuowania tematu zdrowia i profilaktyki podczas kolejnych klubowych dyskusji.
Elementy zapobiegania nowotworom:
- Nie pal; jeśli palisz przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
- Wystrzegaj się otyłości.
- Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
- Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie.
Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. - Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub alkohole wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
- Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
- Bierz udział w programach szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.
- Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Badania te należy prowadzić w ramach programów podlegających procedurom kontroli jakości zgodnym z Europejskimi wytycznymi kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy
- Kobiety powyżej 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Badania te należy prowadzić w ramach programów zdrowotnych podlegających procedurom kontroli jakości zgodnym z Europejskimi wytycznymi kontroli jakości mammograficznych badań przesiewowych.
- Kobiety i mężczyźni po 50 roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów uwzględniających procedury kontroli jakości.
„Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować’’ – Marek Aureliusz




