Aktualności

Podsumowanie konkursu „Legendy Ziemi Krasnostawskiej” 

 

7 czerwca 2024 r. w Bibliotece Powiatowej podsumowano XXI edycję powiatowego konkursu literacko- plastycznego „Legendy Ziemi Krasnostawskiej”. Konkurs odbywa się pod  patronatem Starosty Krasnostawskiego. Nagrody dla laureatów konkursu  ufundowali: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie i Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Akcent muzyczny zapewniły zebranym Marcelina Wróbel i Nela Frańczak z pracowni muzycznej MDK w Krasnymstawie. Jury w składzie: Joanna Kawęcka, Joanna Hryniewicz, Dorota Korkosz  dokonała oceny 113 prac uczniów klas IV z 12szkół podstawowych powiatu krasnostawskiego. W kategorii literackiej uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisanie własnej legendy. Nagrody otrzymali:

Lena Molendowska „Legenda o hrabim Kajetanie Kickim i gremlinach”(SP w Orłowie Drewnianym, op. Barbara Nowosad), Aleksandra Kostrzanowska „O bobrowej sprawiedliwości” (SP w Gorzkowie, op. Ewa Niedźwiedź), Filip Toczony „O dzielnym kowalu Stefanie co szkołę i kościół ocalił” (PSP w Łopienniku Nadrzecznym, op. Leszek Duda), Kamila Kozioł „Wodzianna w Suchodołach” (SP w Fajsławicach, op. Beata Świstowska), Julia Wodyk „Legenda o Wodnym Dole w Niemienicach” (SP w Tarzymiechach, op. Anna Kogut), Maja Maciejewska „Legenda o Księciu Chmielu” ( PSP nr 5  w Krasnymstawie,  op. Agnieszka Kostrzanowska).

Wyróżnienia w  kategorii literackiej otrzymali: Dominika Wrona „Legenda o złotym karpiu i Mateuszku” (PSP nr 1 w Krasnymstawie, op. Barbara Grzegorzewska), Hanna BłaziakDlaczego „Fajsławice”? (SP w Fajsławicach, op. Beata Świstowska), Maciej Kwieciński „Legenda o Koperczynie”. Iga Jaremek „Rybaczkowie z Makowisk” (SP w Żółkiewce, op. Renata Drozd), Aleksandra Dziedzic „Legenda o powstaniu Niemienic” (SP nr 3 w Krasnymstawie, op. Małgorzata Wit), Pola Wójcik „Legenda o klęczącym drzewie” (PSP nr 1 w Krasnymstawie, op. Barbara Grzegorzewska).

W kategorii plastycznej zadanie konkursowe polegało na zilustrowaniu dowolną techniką plastyczną wybranej legendy dotyczącej powiatu krasnostawskiego.

Nagrody otrzymali: Zuzanna Aniołek Z diabłem po jabłka…”  (PSP nr 1 w Krasnymstawie,   op. Dorota Wertani),  Zofia Kawa Czy to już dzieło czarta, czy tylko gorsza część natury człowieka, inaczej – bajda o zatopionym kościele i Czarcim Urwisku”  (PSP nr 5 w Krasnymstawie, op. Teresa Miszczak), Aleksandra Kostrzanowska, „Biała Pani na ruinach zamku w Krupem” (SP w Gorzkowie, op. Anna Dębczuk), Jakub Nowacki Biała Pani na ruinach zamku w Krupem”. Emma Parravicini „Zapadły kościół” (PSP nr 4 w Krasnymstawie,  op. Agnieszka Rybczyńska-Manachiewicz), Marcelina Wróbel Jak Staś Poniatowski królewska koronę stracił, czyli bajda o krasnostawskim ludzie Rzeczpospolitą ratującym” (PSP nr 4 w Krasnymstawie, op. Anna Kucharczyk).

Wyróżnienia otrzymali: Milena Jasina Złodziej królewskiej korony” (SP w Płonce, op. Urszula Kamieniecka),  Hanna Kapkin „Zapadły kościół”. Marcel Polak Biała Pani na ruinach zamku w Krupem”. Nikola Smolarek „Zapadły kościół” (PSP nr 4 w Krasnymstawie, op. Agnieszka Rybczyńska-Manachiewicz), Nikodem WróbelLegenda o powstaniu nazwy Krasnystaw” (PSP nr 4 w Krasnymstawie, op. Anna Kucharczyk), Zuzanna Lancmańska „Anioł z Krasnegostawu”. Angelina Nakoneczna „Biała Pani na ruinach zamku w Krupem” (SP w Siennicy Nadolnej, op. Bożena Mitura).

Na wystawę zakwalifikowano prace: Fabian BanaszkiewiczBiała Pani na ruinach zamku w Krupem” (PSP nr 4 w Krasnymstawie,  op. Agnieszka Rybczyńska-Manachiewicz), Karol Jóźwiak „Franciszek” (SP nr 3 w Krasnymstawie, op. Agnieszka Jasińska), Maja Maciejewska Czy to już dzieło czarta, czy tylko gorsza część natury człowieka, inaczej – bajda o zatopionym kościele i Czarcim Urwisku” (PSP nr 5 w Krasnymstawie, op. Teresa Miszczak), Lena Waśkiewicz, Legenda o powstaniu nazwy „Krasnystaw” ( PSP nr 4 w Krasnymstawie, op. Anna Kucharczyk).

Dyplomy i nagrody wręczał starosta krasnostawski Janusz Szpak, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie Radosław Chmielewski i członek jury Joanna Kawęcka.

Starosta krasnostawski Janusz Szpak w imieniu samorządu powiatu pogratulował dzieciom pięknych prac plastycznych oraz legend napisanych o naszym powiecie. Słowa uznania skierował do rodziców i nauczycieli dziękując za przygotowanie dzieci.  Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie Radosław Chmielewski życzył uczestnikom, aby wyobraźnia i kreatywność towarzyszyła im przez całe życie.

Zapraszamy do  biblioteki na  wystawę prac plastycznych!

Możliwość komentowania Podsumowanie konkursu „Legendy Ziemi Krasnostawskiej”  została wyłączona