arch2014,  Nowości

Nowości – kwiecień 2014

Bezcenny – Zygmunt Miłoszewski. Warszawa: Grupa Wydawnicza Foksal, 2013.

Autor bestsellerowych kryminałów na tropie największej tajemnicy XX wieku!

1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.

1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci na czele. Brakuje „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.

Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

„Bezcenny” to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.
„Bezcenny” to pełne błyskotliwej erudycji kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki.

„Bezcenny” to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas autor „Uwikłania” i „Ziarna prawdy”.

Disko – Anna Dziewit-Meller. Warszawa: Wielka Litera, 2012.

Autorka przywołuje klimat Polski lat 90., świetnie odtwarza ówczesne realia, by opowiedzieć historię Pawła Kozioła, nauczyciela tańca, który zatrudnia się w szkole, by uwodzić nieletnie uczennice. Obiekt jego uczuć – 12-letnia Agnieszka – wychowywana przez babkę dewotkę i od czasu do czasu bywającego w domu ojca, znająca wzorce zachowań z debiutujących na ekranach polskich telewizorów amerykańskich seriali – cieszy się, że nareszcie ktoś się nią interesuje. Na złość wszystkim i w tajemnicy przed najbliższymi, wchodzi w tę relację, nie do końca zdając sobie sprawę, że romans ze znacznie starszym nauczycielem do niczego dobrego nie prowadzi…

Intrygantki – Eric-Emmanuel Schmitt. Kraków: Znak, 2013.

Oto nienawiść, która nie cofnie się przed niczym.
Oto namiętność, która wybaczy nawet najgorsze winy.
Dzieli je od siebie zaledwie mały krok.

Pięć kobiet pałających żądzą zemsty zastawia pułapkę na mężczyznę, który dawno temu złamał każdej z nich serce. Jednak kiedy zwabiony podstępem Don Juan wpada w ich sidła, cały misterny plan wali się w gruzy. Okazuje się, że mimo upływu lat uwodzicielskie słowa Don Juana nie straciły nic ze swojej zniewalającej mocy.

Kobiety szybko odkrywają, że tajemniczy łajdak, którego tak przez lata nienawidziły, wciąż ma nad nimi władzę.

Dawne namiętności odżywają – i okazują się o wiele silniejsze niż pielęgnowany latami gniew z powodu zdrady.

Lidka – Katarzyna Michalak. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2013.

Dobra literatura kobieca!

Miasteczko Pogodna, które Bogusia pokochała od pierwszego wejrzenia, stało ciche i spokojne w promieniach przedpołudniowego słońca. Zegar na ratuszowej wieży wybijał kolejne kwadranse, kasztanowce w parku szumiały na wietrze od morza, a światło w kroplach fontanny tworzyło tęcze, którymi powinny zachwycać się maluchy. Zwykle o tej porze było ich w parku pełno. Nie dziś jednak. Bo chociaż tutaj, na rynku, panował leniwy letni spokój, parę przecznic dalej rozgrywał się dramat…

Sklepik z Niespodzianką to wciąż miejsce spotkań kręgu zaprzyjaźnionych kobiet: uroczej właścicielki Sklepiku – Bogusi, pięknej i humorzastej tap madl – Konstancji, energicznej femme fatale – Adeli, zagubionej pani weterynarz – Lidki, dobrej duszy miasteczka – Stasi. Jednak w małej nadmorskiej miejscowości nastał czas zmian. Lidka była uroczą, kochającą życie kobietą. Była. Niespełnione marzenie o dziecku, własnym, ukochanym maleństwie, zmienia wszystko. Z lekarki weterynarii, którą w Pogodnej lubiano i szanowano, ze wspaniałej przyjaciółki, na którą Bogusia, Adela i Stasia mogły liczyć, Lidka przeistacza się w godną pożałowania istotę, raniącą najbliższych. Co jeszcze poświęci, by zostać matką? Niespodziewane trudności pojawiają się także w życiu Bogusi i Adeli. Czy kobiety odnajdą w końcu szczęście i spokój? Czy los się do nich uśmiechnie?

Oprócz barwnych losów mieszkańców Pogodnej autorka gwarantuje wzruszenia, emocje, miłość i nienawiść. Poszukiwanie własnej drogi i własnego miejsca w życiu. Problemy zwyczajne i niezwyczajne. Małe radości i smutki…

Sąsiad – Lisa Gardner. Katowice: Sonia Draga, 2013.

Ta sprawa gwarantowała szum medialny – młoda atrakcyjna żona i matka znika bez śladu ze swego domu w Bostonie. Czteroletnia córeczka to jedyny świadek, a przystojny, tajemniczy mąż staje się głównym podejrzanym.
Kiedy do niewielkiego, przytulnego domu rodziny Jones przybywa sierżant D. D. Warren, od razu wyczuwa coś niepokojącego w pozorach normalności, które para tak bardzo starała się stworzyć.
Zegar tyka nieubłaganie, tymczasem Jason Jones zdaje się bardziej zaabsorbowany niszczeniem dowodów i izolowaniem swej córki niż poszukiwaniem „ukochanej” żony. Czy ten idealny mąż próbuje coś ukryć? I czy jedyny świadek zbrodni stanie się następną ofiarą zabójcy?

Globalne rynki finansowe – Rafał Płókarz. Warszawa: Wydaw. Naukow PWN, 2013.

Kompleksowe opracowanie dotyczące globalnych rynków finansowych, z odniesieniem do aktualnych wydarzeń, tendencji i stosowanych mechanizmów.
Praca jest adresowana głównie do studentów kierunków ekonomicznych, ze specjalnościami: finanse, bankowość, rynki finansowe, inwestycje kapitałowe itp., ale również do pracowników banków, zwłaszcza bankowych doradców klientów i innych instytucji finansowych.
Przystępna forma przekazu umożliwia lekturę wszystkim zainteresowanym zjawiskami zachodzącymi w światowych finansach, które mają coraz większy wpływ na codzienne życie każdego z nas.

Makijaż z Katosu – Katarzyna Gajewska. Warszawa: Buchmann, 2013.

Książka prezentuje ponad 100 kolorowych zdjęć – 21 stylizacji, zdjęcia prezentacyjne oraz instruktażowe step-by-step. Autorką jest znaną blogerką, wizażystką firmy L’Oreal, felietonistką magazynu Flesz. Jest to nowoczesny bogato ilustrowany poradnik kosmetyczny, który uczy sztuki samodzielnego wykonywania makijażu. Pokazuje, jak wykonać perfekcyjny makijaż na różne okazje i dla kobiet w różnym wieku.

Objawy chorób wewnętrznych – red. nauk. Anna Doboszyńska. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2013.

W książce omówiono wybrane, najczęściej występujące objawy chorób wewnętrznych, ujęte w porządku alfabetycznym, z uwzględnieniem nazw łacińskich i angielskich. Odrębny rozdział traktuje o szczególnych, dermatologicznych objawach wskazujących na cukrzycę, choroby tarczycy, choroby układów pokarmowego, moczowego, krążenia i inne.

Czytelnik znajdzie w książce opis licznych przypadków oraz przykładowe skale oceny, stosowane np. w kardiologii i pulmonologii lub odnoszące się do stanu świadomości.

Osobne rozdziały poświęcono eponimom w chorobach wewnętrznych i w dermatologii.

Publikacja przeznaczona jest dla studentów zarówno wydziałów lekarskich, jak i nauk o zdrowiu oraz młodych lekarzy i pracujących pielęgniarek.

Rachunkowość zarządcza: przykłady i zadania – red. nauk. Robert Kowalak. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2013.

Rachunkowość zarządcza stanowi istotny element systemu zarządzania, który wspomaga podejmowanie decyzji na wszystkich szczeblach organizacji przedsiębiorstwa. Odpowiednio zastosowane narzędzia rachunkowości zarządczej ograniczają ryzyko podjęcia błędnych decyzji. Przedstawione w książce przykłady i zadania wraz z rozwiązaniami wskazują na możliwości wykorzystania narzędzi rachunkowości zarządczej do rozwiązywania problemów zarządzania organizacją.
Książka powinna zainteresować studentów I i II stopnia kierunków ekonomicznych uczelni różnych typów, słuchaczy studiów podyplomowych u uczestników kursów z rachunkowości zarządczej, a także menedżerów, analityków finansowych i osoby, które chciałyby zdawać egzaminy na biegłego rewidenta.

Sztuka portretu: podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych – Izabela Marcinek. Olszanica: Bosz, 2013.

Sztuka portretu to autorski podręcznik Izabeli Marcinek przeznaczony dla osób malujących portrety oraz dopiero chcących się tego nauczyć. Przemyślana konstrukcja książki prowadzi czytelnika od zagadnień najogólniejszych i najprostszych technicznie do tematyki bardziej szczegółowej i zaawansowanego warsztatu. Bogactwo ilustracji – zwłaszcza w zasadniczej, praktycznej części książki – pozwala na porównywanie efektów własnych prac z wzorcem i pomaga osiągnąć doskonałość w sztuce portretowania.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – kwiecień 2014 została wyłączona