Po spotkaniu astronomicznym.

piątek, 4/08/2017

W czwartek 3 sierpnia 2017r. odbyło się spotkanie „Z Nestorem na Księżyc”. Dzięki Wiesławowi Krajewskiemu tego wieczoru Księżyc mieliśmy na wyciągnięcie ręki.  Najpierw w bardzo ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się, między innymi, że  po raz pierwszy Księżyc przedstawiono na obrazie w XVw. Księżyc fascynował Leonarda da Vinci, a pierwszą mapę Księżyca wykonano w XVII w. Dopiero po wynalezieniu lunety obserwował go Galileusz i w dziele „Gwiezdny posłaniec” zamieścił  pierwsze obserwacje oraz pierwszerysunki Księżyca. Ale to Jan Heweliusz napisał imponujące i wyjątkowe dzieło „Selenografia”,   gdzie  nazwał wiele obiektów znajdujących się na Księżycu. Następnie poznaliśmy topografię Księżyca i jego twory, wiemy gdzie jest miedzy innymi: Ocean Burz, Kratery: Kopernik, Kepler, Tycho i Gasenti;  Góry Księżycowe: Apeniny, Karpaty, Alpy, Pireneje, Kordyliery; Morza: Przesileń, Obfitości, Nektaru, Zimna, Oparów;  Jeziora: Marzeń,  Dobroci, Czasu, Czułości, Doskonałości, Snów, Szczęścia, Zachwytu;  Zatoki: Upałów, Grubiaństwa,  Miłości, Tęczy;  Bagno: Snu oraz Zgnilizny. Dowiedzieliśmy się też, że Pan Wiesław jest właścicielem działki na Księżycu, która znajduje na Morzu Oparów, co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem.

Zostaliśmy zachęceni do samodzielnych obserwacji nieba: w poniedziałek 7 sierpnia 2017r. możemy zobaczyć  małe, częściowe zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne  po zachodzie słońca do godziny  21:18.  A 12-13 sierpnia nastąpi maksimum aktywności rojów meteorów, warto wtedy spojrzeć na niebo i oglądać spadające gwiazdy.

Następnie przeszliśmy na zewnątrz budynku biblioteki i przez teleskop obserwowaliśmy Księżyc i Saturn, z jego księżycem  Tytanem. O 21:54 zobaczyliśmy też  przelot międzynarodowej stacji kosmicznej, zaledwie 400km od nas.

Umówiliśmy się  już na następne spotkanie astronomiczne jesienią.