Po spotkaniu „Z Nestorem do gwiazd”.

czwartek, 30/11/2017

Dnia 28 listopada 2017r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Z Nestorem do gwiazd”. Wiesław Krajewski, pasjonat astronomii i prezes Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, w szczególny i we właściwy sobie sposób opowiedział  i przedstawił w prezentacji multimedialnej temat alkoholu w kosmosie. Ziemia, jej orbita i kosmonauci odbywający loty kosmiczne stanowią cząstkę olbrzymiego kosmosu. Słuchacze dowiedzieli się między innymi o niektórych zdarzeniach np.  że pierwszy alkohol w kosmosie wypił w postaci eucharystycznej na Księżycu Edwin Aldrin w czasie lotu statku Apollo 11. Miało to związek z  lotem statku Apollo 8, który odbywał się w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Podczas transmisji telewizyjnej w Wigilię Bożego Narodzenia astronauci przekazali do ludzkości na Ziemi przesłanie, którym było odczytanie początku Księgi Rodzaju: „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Wtedy Bóg rzekł: Niechaj się stanie światłość! I stała się światłość……” W tym samym dniu astronauci wykonali także słynne pierwsze kolorowe zdjęcie wschodu Ziemi nad Księżycem.

Istnieje oficjalny zakaz spożywania alkoholu na stacjach kosmicznych, jednak zdarzało się, że astronauci przemycali alkohol na swoje misje. Mirosław Hermaszewski w książce „Ciężar nieważkości” pisze, że było to kilka kropelek. Znany rosyjski kosmonauta Jurij Malenczenko w bezpośredniej transmisji na żywo wzniósł toast, co było jawnym złamaniem zakazu. Dowiedzieliśmy się, że otwieranie butelki szampana w stanie nieważkości kończy się  czyszczeniem przez kilka godzin kabiny statku kosmicznego i żmudnym zbieraniem kropelek szampana. Dlatego, że na Ziemi gaz unosi się do góry, natomiast w kosmosie nie ma góry, ani dołu. Istnieje więc problem z piciem napojów i trzeba je wysysać przez słomkę. Dlatego np. Coca Cola  stworzyła dla kosmonautów specjalny dystrybutor, żeby mogli pić napoje gazowane. Istnieje wiele rodzajów alkoholów, wina i piwa, które mają kosmiczne nazwy np. Mleczna Droga, Orzechowe Niebo, Marsjanin, Czarna Dziura, Księżycówka, Kopernikus, Heweliusz, Orion, Syriusz, Meteor, Perseidy, Światło Księżyca, Jowisz, Mars, Wenus, Saturn i wiele innych.

Na koniec spotkania obserwowaliśmy niebo przez teleskop. Księżyc we wtorek znajdował się tuż po pierwszej kwadrze i stanowił bardzo ciekawy obszar do obserwacji. Cień Księżyca przebiegał w okolicach Zatoki Tęczy, dlatego szczyty gór Jura były już oświetlone, a niziny jeszcze nie i pozostawały w mroku. Oglądaliśmy też krater Kopernik i znajdujące się powyżej pasmo gór Karpat. Dowiedzieliśmy się, że zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia Księżyca. Od czasu do czasu zdarza się jednak, iż ma ono miejsce aż dwukrotnie. Druga pełnia nosi wtedy nazwę Pełni Niebieskiego Księżyca (Blue Moon). Nazwa ta podkreśla względną rzadkość tego zjawiska, które można obserwować średnio raz na 2,7 roku. Ostatnią Pełnię Niebieskiego Księżyca w Polsce odnotowano 31 lipca 2015r. Kolejne tego typu zjawisko będzie można obserwować dwukrotnie w 2018r.: 2 i 31 stycznia oraz 2 i 31 marca.  Natomiast w lutym 2018r. nie będzie żadnej pełni Księżyca.

Na kolejne spotkanie z cyklu „Z Nestorem do gwiazd” zapraszamy w przyszłym roku.