Obrazy Moniki Kasprzak, 42. wydanie czasopisma „Nestor”

piątek, 15/12/2017

W czwartkowe popołudnie 14 grudnia 2017r. do Biblioteki przybyło bardzo wielu gości z Krasnegostawu, Chełma i Rejowca. Wszyscy uczestniczyli w otwarciu wystawy malarstwa Moniki Kasprzak i promocji 42. numeru czasopisma „Nestor”.

Zaprezentowano 36 pastelowych obrazów przedstawiających martwą naturę, kwiaty i pejzaże. Prace malarskie zachwyciły zebranych uchwyceniem przestrzeni, wydobyciem elementów najistotniejszych, dopracowaniem detali. Jednocześnie pokazały dużą technikę autorki oraz jej zdolności rysunkowe i kolorystyczne.

Monika Kasprzak mieszka w Chełmie, maluje od dwóch lat z przekonaniem, że sztuka jest bardzo ważna w jej życiu.  Na otwarciu wystawy dziękowała członkom grupy „Tęcza” z Rejowca Fabrycznego, gdzie doskonali swój warsztat artystyczny, grupie „Pasja” z Chełma oraz rodzinie i przyjaciołom. Szczególne podziękowania przekazała Teresie Chomik-Kazarian, swojej nauczycielce oraz mentorce, za to, że pokazała jej malarski świat, wprowadziła w jego tajniki, nauczyła patrzeć i widzieć.

Dewiza życiowa Moniki brzmi: „Pasję trzeba mieć”. Oprócz malowania jej pasją jest sport, gotowanie i tworzenie tortów artystycznych. Każda z nich daje jej inne korzyści, które składają się na to, że czuje się spełniona i pełna energii. W czasie otwarcia wystawy mówiła, że jej ulubioną techniką malarską jest pastel sucha: „Jest specyficzna, ponieważ to, co się namaluje trzeba kilka razy utrwalać i do malowania obrazu podchodzić nawet dziesięć razy, a jednocześnie daje możliwość zmieniania, rozcierania, uwydatniania pewnych elementów. Pastel jest bardzo delikatna, wręcz pudrowa. Jedne obrazy powstają w ciągu kilku godzin, a inne nawet przez dziesięć dni”. Monika łączy w pasteli plamę i kreskę.

Na pytanie co jej daje radość odpowiedziała: „Po pierwsze, że przez ostatnich kilka miesięcy coś stworzyłam, po drugie, że w takiej chwili mogę zobaczyć i nacieszyć się innymi ludźmi, po trzecie, że poznaję nowych ludzi, z duszą, temperamentem do tworzenia, z pasjami. Ci ludzie dają mi energię. To co maluję, to jest jakby zarodek, dopiero gdy ktoś to ogląda, wtedy wszystko nabiera pełnego sensu. Każdy obraz ma pewną wartość”. Mówiła też o tym, że człowiek sam siebie potrafi zaskoczyć i jest ciekawa na jakim etapie drogi artystycznej będzie za  dziesięć lat.

Wystawę niezwykłych pasteli można oglądać do 16 stycznia 2018r. w godzinach pracy biblioteki powiatowej.

Gratulacje malarce przekazała Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz, Sekretarz Powiatu Wojciech Hryniewicz oraz rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi i pozostali goście.

W świąteczną atmosferę wieczoru wprowadziły zebranych Gabrysia Klus i Martyna Łusiak z pracowni muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury, które zaśpiewały kilka nastrojowych kolęd.

Redaktor naczelny Andrzej Misiura zaprezentował zebranym 42. numer czasopisma „Nestor”. Nakład jest sponsorowany przez: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd  Miasta Krasnystaw, Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie  i Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie. Zapraszamy do ciekawej lektury!

Wszyscy goście otrzymali najnowszy numer  czasopisma „Nestor”, a następnie przekonali się o zdolnościach kulinarnych malarki degustując wspaniały tort wykonany przez Monikę Kasprzak.