Malarstwo Aleksandry Borowiec i 43. numer Czasopisma „Nestor”.

środa, 7/03/2018

W czwartkowe popołudnie 1 marca 2018r. w Galerii Collegiata naszej Biblioteki  swoją wystawę zaprezentowała Aleksandra Borowiec z Chełma. Malarka posiada wykształcenie rolnicze, przez wiele lat pracowała w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Rejowcu. Malować zaczęła dwadzieścia lat temu w Chełmskim Domu Kultury, pod opieką Teresy Chomik Kazarian, która towarzyszyła jej w drodze artystycznej od samego początku, a w czasie wernisażu mówiła: „Jest to malarka już ukształtowana, która do nikogo nie jest podobna w swojej wypowiedzi twórczej, jest sobą, można ja rozpoznać zawsze i wszędzie. Jest to malarstwo różnorodne, jeżeli chodzi o wybór tematu, o sposób malowania, o sposób przekazywania nam, odbiorcom, swoich emocji. Jest to malarstwo wyciszone, liryczne, nostalgiczne, przyjazne dla człowieka, które pokazuje wrażliwość artystki na otaczający świat”.

Malarka na wernisażu mówiła też o początkach swojej drogi twórczej, o szkółce malarskiej, o udziale w licznych plenerach malarskich, gdzie mogła spotkać wybitnych artystów. Współtworzyła Stowarzyszenie Twórcze „Pasja”, gdzie  pełni funkcję prezesa. Jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Swoje obrazy wystawiała  na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i autorskich. Malowanie jest dla niej ucieczką od codzienności i nieustającym zachwytem. Maluje w domu, w pracowni, na plenerach malarskich.

Na wystawie zaprezentowała 36 obrazów, na których zobaczymy otaczający nas świat przyrody – od rozległych pejzaży, po prawie mikroskopowe zbliżenia natury tworzące abstrakcje. Jej wyczucie natury wynika z obserwacji świata w dzieciństwie, jak też z rolniczego wykształcenia. Powiedziała między innymi: „Starałam się pokazać na tej wystawie obrazy różne, próbki z różnych okresów mojej twórczości, najchętniej maluję farbami olejnymi, lubię malować cienie, półcienie, ale staram się malować obrazy o różnorodnej tematyce”.

Życzenia dalszej pracy twórczej złożyła burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz, niezwykły list gratulacyjny od koleżanek odczytała reprezentantka Stowarzyszenia „Pasja” Ela Petruk: „Droga Olu!  Serdecznie gratulujemy Ci tej wystawy… Oto spotkało się w jednym to, co ukochałaś, słowo i obraz, potrzeba a może nawet tęsknota za wyrażaniem słowami niewyrażalnego zawsze w Tobie było obecne… W malarstwie w zasadzie nic mówić nie trzeba, kolor, gest, kompozycja, temat, mówią same za siebie. Malarstwo wyraża uczucia, emocje, przeżycia…”

Gratulacje malarce przekazali też członkowie Stowarzyszenia „Pasja”, przyjaciele, znajomi oraz licznie zebrani goście.

Następnie redaktor naczelny Andrzej Misiura i autorzy artykułów zaprezentowali nowy, interesujący 43. numer czasopisma „Nestor”, który otrzymali wszyscy zebrani.

Nakład czasopisma jest sponsorowany przez: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie i Urząd Miasta Krasnystaw.

Zapraszamy do lektury i do Galerii Collegiata na wystawę różnorodnych  obrazów Aleksandry Borowiec, które można oglądać w Bibliotece do 30 marca br.