Nowości

Nowości – sierpień 2018

Berło – Andrzej Maleszka. Kraków: Znak, 2017.

Nowy tom z bestsellerowej serii „Magiczne drzewo”.

W wypożyczalni kostiumów Alik i Idalia znajdują drewniane berło obdarzone niezwykłą mocą. Kto je posiada, ma władzę nad ludźmi i wszyscy muszą słuchać jego rozkazów. Berło daje także władzę nad przedmiotami. Pozwala tworzyć maszyny, jakich nie znał dotąd świat. Groźni przestępcy porywają dzieci i berło. Tworzą straszliwego robota, który pochłania całą energię elektryczną na świecie. Ludzie muszą zapłacić okup, jeśli znów chcą mieć światło i ciepło.

Kuki, Gabi i mówiący pies Budyń wyruszają, by ocalić porwanych przyjaciół i walczyć z robotem. Jednak trudno go odnaleźć, bo android potrafi zmieniać się w dziecko…

Kruchość jutra – Ewa Bauer. Katowice: Szara Godzina, 2018.

Czy jeden e-mail może uruchomić lawinę nieszczęść? Anna przeżywa szok. Postanawia się wyprowadzić i ułożyć sobie życie na nowo u boku mężczyzny, któremu może zaufać. Podczas sprawy rozwodowej wychodzą na jaw zaskakujące fakty. Kobieta musi chronić i siebie, i dzieci. Czy zdoła się uwolnić od cieni przeszłości? Kruchość jutra to nowe, zmienione wydanie, będące drugim tomem cyklu Kolory uczuć.

Nieodnaleziona – Remigiusz Mróz. Poznań: Filia, 2018.

Cały świat czytał Stiega Larssona, potem Jo Nesbo, a teraz nadszedł czas na Remigiusza Mroza. – Tess Gerritsen

Pierwszy polski thriller psychologiczny na miarę największych światowych bestsellerów!

Gdybym oświadczył jej się chwilę wcześniej, nigdy by do tego nie doszło. Nie napadnięto by nas, ja nie trafiłbym do szpitala, a ona nie zniknęłaby na zawsze z mojego życia.

Dziesięć lat po zaginięciu narzeczonej Damian Werner jest pewien, że nigdy więcej jej nie zobaczy. Pewnego dnia trafia jednak niespodziewanie na ślad ukochanej – ktoś zamieszcza jej zdjęcie na jednym z profili spotted, szukając dziewczyny.

Werner jest gotów przyjąć, że to przypadkowe podobieństwo, spotter wgrywa jednak drugie zdjęcie. Zdjęcie, które zrobił jej sam Werner na kilka dni przed zaginięciem – i którego nikomu od tamtej pory nie pokazał.

Kto szuka dziewczyny? I czy to naprawdę ona pojawiła się po dziesięciu latach?

Damian znał swoją narzeczoną od dziecka, spędzali ze sobą każdą chwilę. Szukając odpowiedzi na kolejne pytania, odkrywa jednak, że nie wiedział o niej wszystkiego…

Noc – Bernard Minier. Poznań: Rebis, 2018.

Wyczekiwany powrót komendanta Servaza i jego przerażające starcie z Hirtmannem.

Kirsten Nigaard, inspektor norweskiej policji, prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa kobiety zatrudnionej na platformie wiertniczej na Morzu Północnym. Na zbiórce personelu brakuje jednego mężczyzny. W jego kabinie Kirsten trafia na plik zdjęć. Kilka dni później odwiedza Martina Servaza w jego biurze w Tuluzie. Nieobecny pracownik nazywa się Julian Hirtmann, tak samo jak nieuchwytny psychopatyczny morderca, którego komendant ściga od kilku lat. Ku swemu zaskoczeniu na zdjęciach Servaz rozpoznaje siebie. Norweska policjantka pokazuje mu jeszcze inną fotografię. Przedstawia ona dziecko, a na odwrocie widnieje imię: Gustav.

Dla dwójki policjantów oznacza to początek mrożącej krew w żyłach podróży. U jej celu, w mrokach nocy, czeka na nich bezlitosny wróg, który zamierza zmienić ich życie w piekło.

Od czasu wydania debiutanckiego Bielszego odcienia śmierci (Rebis 2012), nagrodzonego Prix Polar na festiwalu w Cognac za najlepszą francuską powieść 2011 roku i zekranizowanego w 2016, Bernard Minier święci sukcesy. Kolejnymi powieściami – Kręgiem (Rebis 2013), Nie gaś światła (Rebis 2014) i Paskudną historią (Rebis 2015) – wypracował sobie niekwestionowaną pozycję na scenie francuskiego kryminału. Jego powieści przetłumaczono do tej pory na czternaście języków.

Ostatni list od kochanka – Jojo Moyes. Kraków: Między Słowami, 2018.

„Odwaga jest początkiem działania, a szczęście jego końcem” – Mądrość grecka

Ellie, młoda dziennikarka, natrafia na ślad romansu sprzed lat. Po wielkiej miłości, która połączyła młodą mężatkę Jennifer i Anthony’ego, szorstkiego w kontakcie, ale wrażliwego reportera, pozostały tylko listy. Przejmujące i wyjątkowe, fascynują Ellie na tyle, że postanawia poznać historię zakazanego związku i odkryć tajemnicę jego dramatycznego końca. Czy historia miłosnego skandalu z przeszłości może zupełnie odmienić życie samej Ellie i jej relację z żonatym mężczyzną?

To inspirująca historia o tym, że warto znaleźć odwagę do podjęcia decyzji, która pozwoli zyskać to, co w życiu najcenniejsze. Nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi i na przekór konwenansom.

Jeśli naprawdę kochasz, to kochaj odważnie.

Ostatni list od kochanka to jedna z najpiękniejszych powieści Jojo Moyes. Autorka podbiła serca milionów czytelników bestsellerowymi Zanim się pojawiłeś, Kiedy odszedłeś oraz Dziewczyną, którą kochałeś.

Dieta w chorobach autoimmunologicznych: co jeść, by czuć się lepiej? – red. nauk. Mirosława Gałęcka. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2017.

Choroby autoimmunologiczne to takie, w których w wyniku różnych czynników środowiskowych, stresu czy nieprawidłowego stylu życia dochodzi do zaburzeń układu odpornościowego. Organizm zaczyna rozpoznawać własne komórki jako obce i je niszczyć. Skala problemu jest poważna i dotyczy coraz większej liczby osób. Do chorób tych zalicza się m.in.:

– wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

– stwardnienie rozsiane,

– chorobę Gravesa-Basedowa,

– chorobę Hashimoto,

– cukrzycę insulinozależną,

– reumatoidalne zapalenie stawów,

– toczeń rumieniowaty układowy,

– sarkoidozę,

– bielactwo.

Jeśli stwierdzono u ciebie lub u twoich bliskich chorobę autoimmunologiczną, koniecznie przeczytaj tę książkę. Niezależnie od tego, czy diagnoza padła niedawno, czy chorujesz od lat, z pewnością zastanawiasz się, co mogłoby ci pomóc, i szukasz metod, które zminimalizują skutki choroby oraz wesprą farmakoterapię. Dużo się mówi o różnych dietach, ale często informacje są sprzeczne. Naturalne jest więc, że masz wiele pytań: Czy jakakolwiek dieta ma sens? Czy istnieje taka, która jest najbardziej właściwa dla danej choroby? Jak możemy wpływać na zdrowie jelit? Co wprowadzić do diety, żeby była zbilansowana i urozmaicona, a co z niej wyeliminować? Krótko mówiąc, co jeść, by czuć się lepiej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tej publikacji.

Ten praktyczny poradnik przeprowadzi cię przez cały proces wdrażania zmian w codziennym menu, pokazując nie tylko wynikające z tego korzyści, lecz także problemy, pułapki i wszelkie trudności, z którymi wiąże się wprowadzanie diety eliminacyjnej. Pomocne okażą się z pewnością tabele zamienników, praktyczne wskazówki i przepisy na pyszne potrawy, które z łatwością przygotujesz w domu.

Integracja sensoryczna przez cały rok – Magdalena Charbicka. Warszawa: Difin, 2017.

Książka napisana została w formie przewodnika dla osób niezwiązanych z terapią integracji sensorycznej, czyli rodziców, nauczycieli i innych specjalistów, aby przybliżyć im w sposób czytelny te zagadnienia.

W publikacji zawarte zostały definicje, podstawy teoretyczne założeń integracji sensorycznej oraz opisy charakteryzujące podstawowe systemy zmysłowe. Dużą część książki stanowią propozycje zabaw, historii, pomysły do wykorzystania zarówno przez rodziców w domu, jak i przez nauczycieli przedszkoli czy profesjonalistów zajmujących się na co dzień terapią. Uzupełnieniem książki są tabelki pomagające określić poziom funkcjonowania naszego dziecka.

Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacyjne – red. nauk. Krystyna Klimaszewska, Anna Baranowska, Elżbieta Krajewska-Kułak. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2017.

Podręcznik Podstawowe czynności medyczne i pielęgnacyjne prezentuje aktualną wiedzę medyczną z zakresu opieki nad pacjentem. Uwzględniono w nim zasady i techniki wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, diagnostycznych i leczniczych na różnych oddziałach szpitalnych.

Książka napisana jest w sposób przystępny, zawiera zabiegi i procedury wykonywania zadań opiekuńczych poparte zdjęciami najtrudniejszych elementów danej czynności, co ułatwi przyswojenie materiału.

Publikacja adresowana jest do studentów pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego i fizjoterapii. Będzie również przydatna dla pielęgniarek oraz innych pracowników medycznych uzupełniających wiedzę i umiejętności w ramach kształcenia podyplomowego.

Praktyczna kosmetologia krok po kroku: dłonie i paznokcie – Ewa Sobolewska, Renata Godlewska, Jacek A. Michalski. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2017.

Druga publikacja z serii Praktyczna kosmetologia krok po kroku tym razem przedstawiająca tematykę pielęgnacji dłoni i paznokci oraz technik ich zdobienia. Pierwsza część książki zawiera teoretyczne wprowadzenie do tematów związanych z budową, fizjologią i patofizjologią skóry oraz paznokci. W dalszej części opisane zostały procedury wymagane przez Państwową Inspekcję Sanitarną, co umożliwia samodzielne przygotowanie gabinetu kosmetycznego do świadczenia usług. Kolejne rozdziały prezentują techniki wykonania manicure, zabiegów pielęgnacyjnych, technik przedłużania i zdobienia paznokcia wraz z opisami działania określonych grup kosmetyków. Uwzględniono mechanizmy fizykochemiczne zachodzące między płytką paznokcia, a nakładanymi substancjami oraz rekcje chemiczne odpowiedzialne za polimeryzację i łączenie się kolejnych nakładanych warstw. Ponadto książka zapoznaje z teorią koloru. Zaprezentowano także akcesoria i narzędzia do zdobień paznokci oraz sposoby ich wykonania, które bogato zilustrowano fotografiami różnych przykładów stylizacji. Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie jest pozycją skierowaną do kosmetologów i kosmetyczek oferujących usługi z zakresu pielęgnacji dłoni i paznokci oraz ich zdobienia. Jest również wiarygodnym źródłem wiedzy dla wszystkich studentów kierunków zawodowych i innych osób, które chcą zgłębić wiedzę w tym temacie.

Przemoc rodzinna: aspekty psychologiczne, pedagogiczne i prawne – red. nauk. Agnieszka Lewicka-Zelent. Warszawa: Difin, 2017.

W książce zostały przedstawione różnorodne aspekty pracy pomagaczy w sytuacji przemocy w rodzinie. Przedstawiono je z perspektywy pracownika socjalnego, pedagoga, prawnika, kuratora sądowego, mediatora sądowego, policjanta, pracownika służby więziennej, psychologa, terapeuty, członka zespołu interdyscyplinarnego, księdza. Ważne jest wskazanie barier w pracy pomagaczy i możliwości współpracy, aby zwiększyć efektywność wspomagania rodzin.

Możliwość komentowania Nowości – sierpień 2018 została wyłączona