Nowości

Nowości – lipiec 2011

CUKIERNIA POD AMOREM. T.1: ZAJEZIERSCY – Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2010.

Podczas wykopalisk na rynku w Gu­towie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła? W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.
Zajezierscy to pierwsza część trzytomowej sagi o Gutowie.
Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet (i ich mężczyzn) w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów.

DOM NA WYRĘBACH – Stefan Darda. Katowice: Videograf II, 2010.

Debiutancka powieść Stefana Dardy utrzymana w klimacie prozy Stephena Kinga. Bohaterem powieści jest młody mężczyzna, który porzuca duże miasto i pracę na prestiżowej uczelni, by zamieszkać w niewielkim starym domu na Lubelszczyźnie. Początkowo jest zafascynowany nowym miejscem, obcowaniem z przyrodą i nieznanymi dotąd doświadczeniami związanymi z ciężką pracą fizyczną. Zanim rozpocznie się rok akademicki, a wraz z nim nowe obowiązki na uniwersytecie lubelskim, próbuje doprowadzić do ładu zapuszczone domostwo. Wszystko układałoby się jak najlepiej, gdyby nie tajemniczy i ponury sąsiad…Z czasem mężczyzna dostrzega niepokojące objawy w zachowaniu starszego pana, a otaczający dom las też wydaje się groźny. Zaczyna się seria dziwnych wypadków, ale bohater się nie poddaje. Nawet po nagłej śmierci sąsiada nie chce się zgodzić na przeprowadzkę do miasta, na co namawiają go przyjaciele. Postanawia zmierzyć się z tajemniczą kobietą, która wieczorami podchodzi pod okna…

KOBIETA ZAKLĘTA W KAMIEŃ – Marta Fox. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2009.

Wciągająca lektura dla trzech pokoleń kobiet
Marta Fox, podbijająca swoimi powieściami serca nastolatek, dzięki najnowszej książce ma szansę trafić także na nocne stoliki ich mam, a nawet babć. Znana z lekkiego, gawędziarskiego stylu autorka rejestruje kobiecą stronę codzienności, doskonale oddając specyfikę „babskiego doświadczania świata”.
Emilia, główna bohaterka Kobiety zaklętej w kamień, pisarka w średnim wieku, cierpi na dziwną chorobę skóry, w wyniku której jej ciało stopniowo kamienieje. Pozornie spełniona, zakochana w obecnym partnerze kobieta, matka dorosłych dzieci, zaczyna szukać źródła choroby w swojej przeszłości. Wyrusza w podróż by stanąć twarzą w twarz z dramatyczną historią sprzed lat, która wciąż rani ją i jej najbliższych.
Ostatecznie historia Emilii okazuje się opowieścią o sile kobiecości i odwadze poszukiwania własnej tożsamości. Zachęca do tego, żeby nie przegapić drugiej szansy na szczęście. A przede wszystkim – pokazuje, jak obudzić w sobie to, co często w nas martwe, uśpione, skamieniałe. Jak znów nabrać apetytu na życie.

MISTYFIKACJA – Harlan Coben. Warszawa: Albatros Andrzej Kuryłowicz, 2010.

Trzydziestoletnia Laura Ayars, kobieta wyjątkowej urody, była modelka, jest właścicielką domu mody Svengali. David Baskin to gwiazda sportu, koszykarz bostońskich Celtów, uważany powszechnie za najlepszego w lidze NBA. Łączy ich wielka miłość. Niestety, tuż po ślubie zawartym w Australii David Baskin tonie podczas kąpieli w oceanie… jednak przed śmiercią wydaje niezrozumiałe polecenie przetransferowania sumy pół miliona dolarów z USA do Szwajcarii. Niemal jednocześnie wśród zawodników Celtów pojawia się tajemniczy Mark Seidman który, choć fizycznie do niego niepodobny, zdumiewająco przypomina go stylem gry. W ogóle historię rodziny Baskinów znaczą tragiczne wydarzenia: ojciec Davida, Sinclair Baskin został zamordowany, tajemniczy zabójca morduje także jego brata… oraz ciotkę Laury.

ODNALEZIENI – Anna Kamińska. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2010.

Niedawno przeprowadzany sondaż pokazał, że w hierarchii wartości na najwyższym miejscu Polacy stawiają rodzinę. Anna Kamińska przedstawia dwanaście prawdziwych historii ludzi, którzy poznali prawdę o swojej adopcji i decydują się na odnalezienie rodziny biologicznej. Razem z nimi przeżywamy dreszcz niepewności przed pierwszym spotkaniem z nigdy wcześniej niewidzianymi krewnymi. Więź z matką jawi się w tych opowieściach jako temat centralny, element konieczny do odnalezienia swojego miejsca na ziemi. Każda z tych historii kończy się inaczej, każdy bohater na swój sposób radzi sobie z paraliżującymi emocjami (od pełni szczęścia aż po bolesne rozczarowanie i lęk). Jedni silnie wiążą się z odnalezioną rodziną biologiczną, drudzy dopiero poznawszy swoich krewnych, potrafią docenić wartość miłości, którą otacza ich rodzina adopcyjna. Dzięki Odnalezionym uświadamiamy sobie, jak ważni są dla nas nasi rodzice i jak ważni my jesteśmy dla naszych dzieci. Anna Kamińska – dziennikarka, reporterka publikująca m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Sukcesie”, „Rzeczpospolitej” i „Zwierciadle”; w swoich publikacjach porusza problemy psychologiczno-społeczne .

DLACZEGO ZEBRY NIE MAJĄ WRZODÓW. PSYCHOFIZJOLOGIA STRESU – Robert M. Sapolsky. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

Dlaczego zebry nie mają wrzodów to fascynujące kompendium współczesnej wiedzy na temat psychofizjologii stresu, łączący perspektywy czterech dyscyplin: psychologii, neurologii, immunologii i endokrynologii. Autor wnikliwie opisał, co dzieje się z człowiekiem, gdy doświadcza stresu. Dzięki lekturze zrozumiemy, w jaki sposób oddziaływanie stresu na organizm ludzki wpływa na całe nasze życie, czyniąc nas podatnymi na choroby cywilizacyjne, wywołując m.in. zaburzenia pamięci i funkcjonowania mózgu, otyłość czy cukrzycę. Stresu nie można wyeliminować, ale zrozumienie mechanizmów tej reakcji, jej przyczyn i efektów, pomoże nam radzić sobie z otaczającym światem. Nieważne, jak wielki jest nasz konflikt z członkiem rodziny czy jak mocno zdenerwowała nas utrata miejsca parkingowego, rzadko uciekamy się do załatwienia tego rodzaju spraw przez walkę na pięści. Podobnie, raczej rzadko się nam przytrafia konieczność zaczajenia się i osobistego pokonania naszej przyszłej kolacji. Chodzi o to, że my, ludzie, żyjemy wystarczająco dostatnio i wystarczająco długo, i jesteśmy wystarczająco inteligentni, by generować wszystkie możliwe rodzaje stresujących zdarzeń jedynie w naszych głowach. Ile hipopotamów zamartwia się tym, czy ich ubezpieczenie społeczne będzie ważne do końca ich życia lub tym, co mają powiedzieć na pierwszej randce? Z Przedmowy Nie znam książki w języku polskim, która tak kompleksowo i z tak szerokiej perspektywy poruszałaby problematykę relacji stresu i zdrowia. (…) Dodatkowym atutem książki Sapolsky’ego jest duża dawka humoru i dający się wyczuć entuzjazm Autora, który sprawia, że obok niekwestionowanej wartości naukowej jest to po prostu bardzo przyjemna lektura. Z recenzji dr Małgorzaty Guzowskiej-Dąbrowskiej podręcznik ten można czytać jak książkę ”do poduszki”; jak w każdym dobrym kryminale jest w niej bowiem o seksie, śmierci i bezsennych nocach. Z recenzji dr hab. Aleksandry Łuszczyńskiej Uważam, że książka ta powinna być lekturą obowiązkową dla studentów psychologii, co najmniej uzupełniającą dla studentów medycyny (…) i biologii, a dodatkowo jako pozycja godna uwagi dla studentów socjologii i antropologii biologicznej. Oczywiście będzie też bardzo przydatna dla nauczycieli akademickich, który prowadzą zajęcia w jakikolwiek sposób związane z zagadnieniem wpływu stresu na organizm człowieka (…). Z recenzji prof. Bogusława Pawłowskiego

ILUSTROWANA ANATOMIA CZŁOWIEKA FENEISA – Wolfgang Dauber. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

Jest to nowe, zaktualizowane i rozszerzone, polskie wydanie bardzo przydatnej książki, która jest źródłem informacji o anatomii człowieka. Wydanie to zostało dostosowane do obowiązującego nowego wydania mianownictwa anatomicznego przyjętego przez Światowy Komitet ds. Mianownictwa Anatomicznego (FCAT- Federative Committee on Anatomical Terminology). Tym samym zostały w nim uwzględnione najnowsze dane z aktualnego piśmiennictwa. Zwiększono także liczbę rycin, a także ich opisy, co podnosi walory dydaktyczne podręcznika. Szczególną wartość książki stanowi układ całości polegający na tym, że rysunki umieszczone są na stronach parzystych, a na stronach nieparzystych znajdują się terminy łacińskie i polskie oraz zwięzłe definicje struktur anatomicznych. Umożliwia to łatwe porównanie tekstu z rycinami.

MIKROBIOLOGIA ŚRODOWISK – Mieczysław Błaszczyk. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

Pierwszy polski podręcznik z zakresu mikrobiologii różnych środowisk (environmental microbiology), uwzględniający środowiska skrajne.

Autor scharakteryzował wspólnotę bakterii (microbial community), podał jej klasyfikację i metody identyfikacji. Omówił także:
– wpływ wybranych czynników środowiskowych na jej skład,
– związki mutualistyczne pomiędzy bakteriami oraz bakteriami a eukariotami,
– udział poszczególnych grup fizjologicznych wspólnoty bakterii w beztlenowym rozkładzie materii organicznej oraz ich rolę w obiegu pierwiastków w biosferze,
– skład wspólnot bakterii różnych ekosystemów: wodnych (jeziora, morza, oceany), lądowych (gleby niewykorzystywane rolniczo, gleby pustynne, arktyczne, głębiny skorupy ziemskiej); środowisk skrajnych (m.in. termofilne, psychrofilne, silnie kwaśne, alkaliczne, napromieniowane, oligotroficzne); przewodów pokarmowych ludzi i zwierząt,
– mikrobiologię powietrza.

Przedstawił problemy w sposób oryginalny, wskazując często zaskakujące związki między poruszanymi zagadnieniami, poparte dobrze dobranymi i przemyślanymi przykładami przedstawionymi w formie tabel, wykresów, schematów, fotografii.

Podręcznik jest przeznaczony dla studentów: biologii, ekologii, biotechnologii, ochrony środowiska, inżynierii środowiska, rolnictwa, ogrodnictwa, zootechniki; słuchaczy studiów podyplomowych i doktoranckich oraz osób pracujących w tych dziedzinach, a pragnących rozszerzyć i uaktualnić swą wiedzę. Mogą z niej także korzystać dziennikarze popularyzujący naukę.   

RODZINA ALKOHOLOWA Z UZALEŻNIONYM W LECZENIU – Andrzej Margasiński. Kraków: Impuls, 2010.

Recenzowana książka stanowi pierwszą w polskim piśmiennictwie próbę zastosowania współczesnych koncepcji systemowych do analizy funkcjonowania rodzin z problemem alkoholowym (…). Na szczególne wyróżnienie zasługują rozdziały poświęcone współuzależnieniu i DDA. Rozważania autora konfrontują rozpowszechnione i często stosowane do celów edukacyjnych charakterystyki tych zjawisk z wynikami badań empirycznych (…). Interesujące i trafne wydają się sugestie autora podkreślające zasadność traktowania współuzależnienia przede wszystkim jako specyficznej i dysfunkcjonalnej adaptacji do patologicz­nych relacji lub sytuacji rodzinnych oraz rozpoznawania różnic indywidualnych wśród osób współuzależnionych (…). W udokumentowany empirycznie sposób autor podważa nadal popularne w Polsce przekonania utożsamiające DDA z jakimś specyficznie wyodrębnionym zaburzeniem emocjonalnym (…). Wyniki badań wskazują na zmiany w funkcjonowaniu rodzin alkoholowych, które pojawiły się po rozpoczęciu terapii odwykowej przez mężów. Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Mellibrudy, SWPS Warszawa

ZARYS WSPÓŁCZESNEJ PROMOCJI ZDROWIA – Dorota Cianciara. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

W sposób zwięzły i przystępny omówiono uwarunkowania zdrowia i choroby oraz tzw. nierówności w zdrowiu, charakterystykę współczesnej promocji zdrowia, główne kierunki i zasady promocji zdrowia, infrastrukturę promocji zdrowia, w tym m.in. kształcenia pracowników i regulacji prawnych, zasady komunikacji między lekarzem a pacjentem oraz udzielania informacji o zdrowiu, miejsce promocji zdrowia w systemie zdrowotnym, analizę efektywności i opłacalności promocji zdrowia oraz wczesnego zapobiegania chorobom.
Publikacja adresowana jest do lekarzy odbywających specjalizacje podstawowe. Będzie przydatna dla wszystkich lekarzy – zwłaszcza pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej – którzy z racji wykonywanej pracy mają obowiązki związane z promocją zdrowia. Może być również wykorzystywana przez studentów kierunków medycznych oraz w trakcie studiów dyplomowych.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – lipiec 2011 została wyłączona