Nowości

Nowości – listopad 2011

DROGA DO RAJU – Paullina Simons. Warszawa: Świat Książki, 2010.

Nowa powieść autorki kultowego „Jeźdźca miedzianego”! Obyczajowa „powieść drogi”. Poruszająca historia o kobiecej przyjaźni, lojalności, miłości i poszukiwaniu celu w życiu. Shelby kończy szkołę i dostaje od ciotki kultowego, jaskrawożółtego mustanga. Zamierza jechać nim do Kaliforni, by odnaleźć tam swą matkę. Dołącza do niej Gina, pragnąca spotkać byłego chłopaka i naprawić związek. Po drodze zabierają Candy: nieznośną i tajemniczą dziewczynę, która przeszła w życiu prawdziwe piekło i przed czymś wyraźnie ucieka… Niezwykła podróż przez cały kraj zmieni ich życie na zawsze.

KLARA – Iza Kuna. Warszawa: Świat Książki, 2010.

Zaskakujący debiut prozatorski utalentowanej aktorki, scenarzystki i blogerki. Tragikomiczny portret współczesnej singielki Klary, wciąż szukającej szczęścia. Klara nie ma męża ani dzieci. Za to ma prawie czterdzieści lat, narzekającą mamusię i żonatego kochanka… Wciąż się odgraża, że umrze, kłóci się z matką, odchodzi i wraca do swego Aleksa, i upija się, czym popadnie, z przyjaciółką Wronką. Losy Klary poznajemy z absurdalnych scenek. Z pozoru zabawny pastisz  życiowych seriali i powieści, a tak naprawdę bolesna prawda o braku porozumienia między ludźmi i naszych obyczajach. Pieprzny język, prawdziwe emocje.

MASKOTKA: NAZISTOWSKI SEKRET MOJEGO ŻYDOWSKIEGO OJCA – Mark Kurzem. Zakrzewo: Replika, cop. 2008.

Jedyna prawdziwa historia żydowskiego chłopca przygarniętego przez oddział SS

Niezwykła, przerażająca historia życia ojca spisana przez jego syna.* *Wstrząsająca opowieść przywołująca z mroków upiory przeszłości. Brutalna prawda o cenie, jaka gotowi jesteśmy zapłacić za życie. Co jesteś w stanie zrobić by uniknąć śmierci? Alex Kurzem od wielu lat mieszka w Australii. Wtopił się w tutejszą społeczność, a jego pochodzenie zdradza tylko lekki europejski akcent.

Jego żona długo sądziła, że z dzieciństwa zachował jedynie kilka mglistych wspomnień… Przez całe swoje życie Kurzem skrywa tajemnicę. Niemal pięćdziesiąt lat po wojnie zaczyna mówić…

OFFICIUM SECRETUM – Marcin Wroński. Warszawa: WAB, 2010.

Dominikanin, ojciec doktor Marek Gliński wraca do Lublina po dwudziestu latach nieobecności. Oficjalnie – jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nieoficjalnie – jako wysłannik tajnego watykańskiego Officium. Władze kościelne dobrze przygotowały jego powrót, jednak Gliński zdziwi się, jak wiele osób wciąż pamięta go jako „Kleryka”, agenta SB.
Żeby wykonać powierzone przez zwierzchników zadanie, Gliński musi pokonać opór kazimierskich franciszkanów, którzy pilnie strzegą tajemnic swojego klasztoru, a przede wszystkim stawić czoło własnej przeszłości i dręczącym go wyrzutom sumienia. Kolejnych problemów przysporzy zagadkowa śmierć jednego z franciszkanów oraz pewna studentka KUL-u, gotowa wykorzystać sprawę prześladowania swojego ojca w latach 80., żeby zrobić karierę w lokalnych strukturach partii. Co gorsza, lubelski dziennikarz i policjant z Puław nie spoczną, póki nie poznają całej prawdy o Glińskim…

Officium Secretum to współczesna fabuła sensacyjna osnuta na wydarzeniach minionych kilku lat, z retrospekcjami sięgającymi czasów PRL-u. Czytelnik odnajdzie w niej wątek zdrady narodowej, infiltracji opozycji w latach 80. XX wieku i lustracji księży oraz ostry komentarz do współczesnego życia publicznego, teorii spiskowych i hipokryzji mediów.

OSTATNIA PIOSENKA – Nicolas Sparks. Warszawa: Albatros, 2010.

„Najnowsza książka mistrza romantycznej powieści, Nicholasa Sparksa, autora takich przeniesionych na ekran bestsellerów, jak “Noce w Rodanthe”, czy „Pamiętnik”. „Ostatnia piosenka” to ponadczasowa opowieść o miłości w jej najróżniejszych aspektach, nadziei, gniewie i wybaczeniu. Książka powstała początkowo jako scenariusz filmowy (ekranizacja w 2010 roku), a sama powieść zadebiutowała na #1 list bestsellerów „New York Timesa” i „USA Today”. Życie siedemnastoletniej Ronnie Miller wywróciło się do góry nogami, gdy jej ojciec postanowił porzucić karierę i wyjechać do niewielkiego miasteczka w Północnej Karolinie. Jego ucieczka oznaczała koniec małżeństwa Millerów. Trzy lata później Ronnie dalej nie chce mieć nic wspólnego z ojcem i nie utrzymuje z nim kontaktu. Nieoczekiwanie matka wysyła dziewczynę i jej młodszego brata, Jonaha, by spędzili wakacje w Wilmington. Dla Ronnie to ciężka próba – przyzwyczajona do Nowego Jorku, zakochana w jego nocnym życiu i modnych klubach, musi zmierzyć się nie tylko z niechęcią do wiodącego spokojne życie pianisty i zaangażowanego w budowę miejscowego kościoła ojca, ale również z senną atmosferą nadmorskiej mieściny. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najgorsze lato w jej życiu… ”

BITWY POD TOMASZOWEM LUBELSKIM W 1939 ROKU – red. Tadeusz Guz, Wojciech Lis, Ryszard Sobczuk. Lublin: Werset, 2010.

O wartości naukowej i poznawczej książki Bitwy
pod Tomaszowem Lubelskim w 1939 roku
decydują w zasadzie trzy przesłanki. Pierwsza z nich to wysoki poziom merytoryczny prac, często z elementami innowacyjności. Druga to mozaika intelektualna i profesjonalna Autorów poszczególnych artykułów. Wreszcie trzecia – zaangażowanie w publicystykę wojny obronnej 1939 r. i jej bitew tomaszowskich szeregu młodych Autorów oraz regionalistów. Każdy artykuł jest samoistną publikacją naukową lub źródłową, przedstawia aktualną wiedzę z zakresu omawianej problematyki, a także ustalenia i przemyślenia jego Autora. Łącznie zamieszczone w pracy artykuły stanowią jednolite, wewnętrznie korespondujące ze sobą, całościowe dzieło.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że recenzowana praca jest w pewnym sensie przedsięwzięciem nowatorskim, gdyż niektóre artykuły prezentują nową problematykę lub twórczo rozwijają istniejącą.

IKONY I ŚWIĘCI PRAWOSŁAWNI – Alfredo Tradigo. Warszawa: Arkady, 2011.

Tom ten wprowadza czytelnika w fascynujący świat ikon tak charakterystycznych dla liturgii bizantyjskiej i prawosławnej. Każda ikona to dzieło mistyczne, w symboliczny sposób ilustrujące prawdy wiary. Wszystkie jego elementy – ujęcie postaci, gest, kolor szat, a nawet materiały i farby mają ukryte znaczenie wynikające z precyzyjnego systemu teologicznego. Książka pokazuje jak odczytywać tę złożoną symbolikę na przykładach ikon ze wszystkich ośrodków wschodniego chrześcijaństwa, od klasztoru Św. Katarzyny na Synaju po Wyspy Sołowieckie.

KOMPOZYTORZY LUBLINA I LUBELSZCZYZNY 1918 – 2010 – Marek Dudek. Lublin: Polihymnia, 2010.

Powyższa książka stanowi pierwszą, całościową próbę prezentacji sylwetek kompozytorów polskich, którzy poprzez swoje dokonania twórcze szczególnie związali się z Lublinem lub Lubelszczyzną. Ramy czasowe, jakie zostały przyjęte w niniejszym opracowaniu, sięgają roku 1918, czyli czasu, kiedy to Polska po niespełna 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Wtedy to rozpoczął się szeroki rozwój życia muzycznego, który skupiał się wokół największych ówcześnie miast polskich, takich jak: Warszawa, Kraków, Lwów, Poznań, Wilno czy Lublin,. Właśnie w tych miastach zaczęła osiedlać się na stałe większość wybitnych kompozytorów.

Naczelną ideę książki stanowi prezentacja twórców Lublina i Lubelszczyzny, których dorobek artystyczny skupia się wokół ogólnie pojętej muzyki poważnej. Biogramy wybranych kompozytorów zostały podzielone według trójdzielnej systematyki: na kompozytorów pochodzących z Lublina, twórców wywodzących się z Lubelszczyzny oraz tych, którzy przez swoją pracę artystyczną szczególnie związali się z tym regionem.

Niniejsza książka skierowana jest do osób zawodowo zajmujących się muzyką, muzykologów, teoretyków muzyki oraz studentów i adeptów różnych kierunków artystycznych. Pozycja ta powinna wzbudzić również zainteresowanie wśród odbiorców spoza kręgu muzycznego. Publikacja ta zapozna Czytelnika z twórczością kompozytorów Lublina i Lubelszczyzny wieku XX i czasów nam współczesnych.

PODSTAWY REHABILITACJI DLA STUDENTÓW MEDYCYNY – red. Zdzisława Wrzosek, Janusz Bolanowski. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2011.

Jest to nowoczesny podręcznik, przedstawiający podstawowe zagadnienia związane z rehabilitacją, napisany przez wykładowców, a zarazem praktyków – specjalistów w tej dziedzinie. W publikacji omówiono przede wszystkim problematykę rehabilitacji leczniczej (medycznej), ale Czytelnik znajdzie w niej również wiadomości dotyczące rehabilitacji społecznej i zawodowej.
W książce zostały opisane aktualnie obowiązujące procedury postępowania usprawniającego , które  w konsekwencji powinno przynieść poprawę wyników leczenia i szeroko rozumianej jakości życia osób dotkniętych niepełnosprawnością. Poruszane zagadnienia dotyczą zastosowania rehabilitacji m.in.  w reumatologii, neurologii, kardiologii, onkologii, diabetologii, chirurgii.
Podręcznik przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów medycyny, ale będzie niezmiernie przydatny dla lekarzy specjalizujących się w rehabilitacji medycznej, balneologii i medycynie fizykalnej oraz dla specjalistów z innych dziedzin, jako literatura wprowadzająca.

PSYCHOLOGIA STARZENIA SIĘ I STAROŚCI – Stanisława Steuden. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011.

Znakomity podręcznik wprowadzający w problematykę psychologii starości:

całościowo ujmuje tematykę wieku starszego przewidzianą programem studiów na kierunku psychologia,
przybliża problemy psychologiczne osób starszych związane z zaburzeniami zdrowia psychicznego i somatycznego,
ukazuje potencjalność człowieka w podeszłym wieku – jego ciągłą zdolność do zmagania się z problemami życia codziennego,
podręcznik dla studentów psychologii, pedagogiki, medycyny oraz dla profesjonalistów i wolontariuszy wspierających osoby starsze.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – listopad 2011 została wyłączona