Nowości – czerwiec 2012

poniedziałek, 22/10/2012

Crescendo – Becca Fitzpatrick. Kraków: Wydaw. Otwarte, 2011.

Crescendo to kontynuacja bestsellerowej powieści Becki Fitzpatrick Szeptem.
Patch to wielka miłość Nory. To także jej Anioł Stróż.
On uratował jej życie, ona wyrwała go z otchłani potępionych. Są sobie przeznaczeni.
Jednak Patch wydaje się zamieszany w niewyjaśnioną śmierć ojca Nory. Dziewczynie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo…
Tajemnice budzą niepokój, niepewność przeradza się w strach.

Liczby Charona – Marek Krajewski. Kraków: Znak, 2011.

Każdy może zostać Bogiem, wystarczy tylko stworzyć odpowiedni kod.
Maj 1929 roku. Lwów. Komisarz Edward Popielski wyleciał z policji, wreszcie ma czas na rozwiązywanie zagadek matematycznych i łacińską poezję. I na miłość. Razem z piękną Renatą w jego życiu pojawia się sprawa tajemniczego zniknięcia pewnej hrabiny. Popielski podejmuje się nietypowego zlecenia i szybko wpada w kłopoty. A we Lwowie znów głośno o brutalnych morderstwach. I tylko policja wie, co kryje w sobie list od mordercy.
W Liczbach Charona Popielski ma szansę zmienić swoje życie – wrócić do policji i założyć rodzinę z ukochaną kobietą. Ale miłość jest ślepa, podobnie jak sprawiedliwość…

Nadchodzi noc – Carl-Henning Wijkmark. Wołowiec: Czarne, 2010.

Przewlekła nieuleczalna choroba sprawiła, że w szpitalnej sali spotkało się czterech mężczyzn. Hasse, narrator powieści, milczący nieznajomy z drugiej półkuli zwany Montem, Börje, nałogowy hazardzista, który przyjmuje zakłady o życie wieczne, i Harry, były włóczęga, najbardziej z nich wszystkich wrażliwy i rycerski. W ostatnich chwilach towarzyszą im niczym aniołowie stróże siostry Birgit i Angela. Jest mądra pani pastor Anna-Britta i oschły doktor Möller. Głównym bohaterem pozostaje jednak Hasse, który – gdy zawodzi go przyszłość – ma czas pogodzić się z przeszłością, z jej namiętnościami i rozczarowaniami. Nadchodzi noc to opowieść o człowieku i jego słabościach. O chwilach, w których organizm faszerowany morfiną buntuje się i słabnie, a pełen fantastycznych wizji sen nie przynosi ukojenia. Przede wszystkim jest to jednak piękna i pokrzepiająca opowieść o godzeniu się ze śmiercią.

Niewinność zagubiona w deszczu – Eduardo Mendoza. Kraków: Znak, 2011.

Cóż grzesznego jest w miłości?
Gdy siostra Consuelo, młoda ambitna przeorysza, puka do drzwi starej rezydencji, nie wie, że spotka tam diabła. Jest nim don Augusto – przystojny utracjusz, Casanova z hiszpańskiej prowincji. W upalnym słońcu Katalonii namiętność bierze górę nad rozsądkiem, a nad okolicą rozpętuje się burza, jakiej nie widziano od lat.
„Niewinność zagubiona w deszczu” to wariacja na temat melodramatu – ckliwych schadzek, gorących nocy, ukrytych pragnień. Lekka lektura od mistrza słowa, który uwielbia puszczać oko do czytelnika.
Powieść wydana wcześniej pod tytułem „Rok potopu”.

Testament Nobla – Lisa Marklund. Warszawa: Czarna Owca, 2011.

Morderczyni w wieczorowej sukni wkrada się na galę wydawaną w sztokholmskim ratuszu z okazji rozdania Nagrody Nobla.
Na parkiecie w Złotej Sali strzela do przewodniczącego Komitetu Noblowskiego. Kula trafia prosto w serce. Morderczyni znika w tajemniczy sposób.
Wbrew swojej woli Annika Bengtzon zostaje wciągnięta w rozgrywający się dramat, nie jako dziennikarka, lecz jako świadek zdarzenia. Powoduje to liczne perturbacje w jej życiu. Ma wpływ zarówno na jej pracę zawodową, jak i na jej małżeństwo. Trafia w sam środek dramatycznych wydarzeń, które – jak się okazuje – sięgają daleko wstecz. Do samego Alfreda Nobla, niewiarygodnie bogatego naukowca i wynalazcy, fundatora Nagrody Nobla, którego tragiczna śmierć okazała się brzemienna w następstwa.
Annika zbliża się w końcu niebezpiecznie do prawdy.

Dziecięca arka – Władimir Lipowiecki. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2011.

Opowieść, która ujawnia nieznane i przez ponad 50 lat skrywane fakty z burzliwych dziejów Rosji!
Historia 800 rosyjskich kolonistów, których władze Piotrogrodu tuż po rewolucji październikowej wysłały do obozu, by ocalić ich przed panującym w mieście głodem. Tytułowa ARKA to statek amerykańskiego Czerwonego Krzyża. AMERYKANIN to dziennikarz, pod opieką którego dzieci odbyły wielką podróż dookoła świata. A wszystko niewiarygodne, choć udokumentowane.
W tej opowieści są miłość i śmierć, tęsknota i głód, ale też ból i dziecięca radość. Historia dziecięcej arki przywraca wiarę w dobrych ludzi, prawdziwe ideały, honor i bezgraniczną bezinteresowność.

Dzieje ludności polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich i Ziemi Wołyńskiej w latach 1939-1946 – Stanisław Jastrzębski. Karowice: Para, 2011.

Istotna wartością prezentowanej książki jest rzetelne opracowanie na podstawie materiałów w pełni dokumentujących przedstawione fakty i wydarzenia. Autor opiera się wyłącznie na dostępnych dokumentach, w tym także relacjach świadków wydarzeń, mających wartość dokumentu.

Pałac w Kozłówce. Warszawa: Foto Liner, 2010.

Oto przewodnik po najlepiej zachowanej polskiej rezydencji magnackiej, oddający jej niepowtarzalną atmosferę. Warto go mieć przy sobie podczas zwiedzania. Są w nim zamieszczone fachowe informacje i ciekawostki o historii pałacu i parku, ale przede wszystkim340 zdjęć oraz opisy pomieszczeń i ich wyposażenia – obrazów, rzeźb, sreber, porcelany, mebli, tkanin, bibelotów, książek gromadzonych przez kilka pokoleń rodu. Niemal wszystko w tych wnętrzach pozostało tak jak za czasów Zamoyskich. Zapewne jeszcze nieraz zechcesz sięgnąć do tych stron, by móc od nowa podziwiać całe bogactwo Kozłówki. Wydanie w języku polskim.

Sekrety makijażu – Eryka Sokólska. Warszawa: Czerwony Dywan, 2011.

Wiedza teoretyczna i praktyczne wskazówki zawarte w książce SEKRETY MAKIJAŻU mają na celu pomóc kobietom bawić się makijażem i tworzyć różne jego wersje w zależności od ich wieku, typu urody, nastroju, a także okoliczności. Dzięki niej czytelniczka nauczy się wykonywać makijaż, który wydobędzie i podkreśli atuty jej urody, a zatuszuje niedoskonałości.
Lista gwiazd, które wystąpiły w książce: Małgorzata Socha, Magdalena Różczka, Katarzyna Zielińska, Sonia Bohosiewicz, Kasia Maciąg, Marta Żmuda – Trzebiatowska, Ada Fijał, Anna Popek, Beata Sadowska, Magdalena Boczarska, Maja Bohosiewicz, Grażyna Wolszczak, Anna Maruszeczko, Edyta Herbuś, Monika Mrozowska, Marzena Rogalska, Joanna Orleańska, Katarzyna Sowińska, Ilona Ostrowska, Agnieszka Popielewicz.
Eryka Sokólska – makijażystka z kilkuletnim doświadczeniem. Wykonuje makijaże do sesji zdjęciowych do czołowych kobiecych magazynów (np. „Twój Styl”, „Viva”, „Gala”, „Joy”, „Hot”), do kampanii reklamowych (np. „Soraya”, „Avon”) , programów telewizyjnych (np. „Kocham Cię Polsko”, „Jak oni śpiewają, „Aleja Gwiazd”), pokazów mody (np. „Trussardi”, „Young Polish Designers”) i teledysków (np. „Feel-a”, Nataszy Urbańskiej). Współtworzy wizerunki wielu polskich gwiazd estrady, kina i teatru (np. Katarzyna Zielińska, Marta Żmuda Trzebiatowska, Edyta Herbuś, Małgorzata Socha, Edyta Górniak, Katarzyna Glinka) Okazjonalnie współpracuje również z zagranicznymi celebrytkami (np. Emmanuelle Seigner).
Warto wspomnieć, że każda złotówka ze sprzedanego egzemplarza książki zostanie przekazane na „Wielką Kampanię Życia- AVON Kontra Rak Piersi“.

Zamek Łańcut. Warszawa: Foto Liner, 2010.

„Zamek Łańcut Przewodnik Ilustrowany” to pierwszy przewodnik dostosowany do wymagań współczesnego, bardzo wymagającego turysty. Publikacja zawierająca liczne fotografie, uzupełnione fachowym komentarzem oprowadzi Państwa przez miejsca warte obejrzenia zgodnie z trasą zwiedzania zamku. Na 96 bogato ilustrowanych stronach znajdą Państwo historię rodu Lubomirskich oraz Potockich, opisy około 40 wnętrz zamkowych np: Biblioteki, Sali Kolumnowej, Jadalni, Gabinetu Ordynata oraz znajdujących się w nich eksponatów. W skład kompleksu zamkowo-parkowego wchodzą Stajnie, Wozownia, Kolekcja Sztuki Cerkiewnej oraz Storczykarnia. Każdy z Państwa znajdzie coś interesującego ponieważ zbiory muzealne zawierają szeroki wybór eksponatów z działów takich jak malarstwo, porcelana, zbiory broni oraz rzeźb. Najcenniejszą rzeźbą w zbiorach łańcuckich jest Henryk Lubomirski jako Amor, dłuta Antonia Canovy. Ponadto muzeum zamkowe posiada unikatową, największą w Polsce kolekcję zabytkowych. Muzeum Zamek w Łańcucie słynie również ze wspaniałego zbioru nut oraz księgozbioru.
Publikacja stanowi kompendium wiedzy o Zamku w Łańcucie a ciekawostki dotyczące historii i życia codziennego uzupełniają pasjonujący opis jednego z najciekawszych obiektów w Polsce.

Nowości