Nowości – lipiec 2013

środa, 17/07/2013

Dobra krew: w krainie reniferów, bogów i ludzi – Magdalena Skopek. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

„Jamał” w języku Nieńców oznacza koniec ziemi. Tam właśnie, na położony za kołem podbiegunowym Półwysep Jamalski, wybrała się Magdalena Skopek, doktor fizyki i pasjonatka fotografii. Przez dwa miesiące żyła z dala od cywilizacji, wśród koczowniczego ludu trudniącego się łowiectwem i hodowlą reniferów. Książka „Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi” to jej osobista, pełna ciekawych obserwacji relacja z dalekiej wyprawy. Podróżniczka została przygarnięta przez rodzinę Akatteto, otrzymała nawet nienieckie imię, Mjagnie. Włączyła się w codzienne prace mieszkańców północnosyberyjskiej tundry – powoziła zaprzęgiem reniferów, wyprawiała skóry, robiła nici ze ścięgien. Tak jak gospodarze spała na legowisku w czumie – przenośnym domu Nieńców, pośrodku którego płonie ognisko. Jadła surowe mięso i ryby. Wraz z koczownikami odwiedzała święte miejsca. Ze swojej niezwykłej wyprawy przywiozła materiał na debiutancką książkę oraz zdjęcia – obrazy zupełnie nieznanego świata i ludzi żyjących w zgodzie z rytmem przyrody. Zafascynowana Syberią Magdalena Skopek została laureatką Kolosa 2010 w kategorii Podróże, zdobyła też nagrody publiczności za najciekawszą prelekcję i najlepsze zdjęcie. Z Nieńcami spędziła krótkie lato, teraz zamierza zobaczyć, jak wygląda ich życie podczas surowej, trwającej przez większą część roku zimy.

Autorka „Dobrej krwi” tak mówi o swojej książce: Wierzę, że Nieńcy zgodziliby się ze wszystkim, co napisałam. Ogromnie szanuję otwartość, tolerancję i serdeczność, z jakimi mnie przyjęli do swoich rodzin i domów. Mam również głęboką nadzieję, że w świecie, w którym wystarczy wsiąść do samolotu, żeby dostać się w niemal dowolne miejsce na kuli ziemskiej uszanuje je również czytelnik tej książki. Zwyczaje i życie tundrowników starałam się opisać najlepiej, jak umiałam.

Miejsce w słońcu – Liza Marklund. Warszawa: Czarna Owca, 2012.

Szwedzka rodzina z dziećmi zostaje zagazowana w swoim domu na hiszpańskiej riwierze. Annika Bengtzon ma z ramienia „Kvällspressen” śledzić dochodzenie na miejscu, w Marbelli. Przyjmuje zlecenie bardzo niechętnie. Jej stosunki z Thomasem, byłym mężem, są napięte, mimo to zostawia dzieci z nim i jego nową partnerką. Tajemnicze morderstwo całkowicie ją pochłania. W Hiszpanii zostaje wciągnięta w niebezpieczną intrygę, gdzie w grę wchodzi pranie brudnych pieniędzy, handel kokainą i chęć zemsty za czyny z przeszłości….
Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni ponad 70 lat − w nazistowskich Niemczech, w szwedzkiej Sörmlandii lat pięćdziesiątych, we współczesnym Sztokholmie, a także w Hiszpanii i w Maroku.

Poczekajka – Katarzyna Michalak. Warszawa: Albatros, 2012.

„Poczekajka” to powieść wysnuta z marzeń i snów, spleciona z miłości i nienawiści, okraszona garścią humoru i doprawiona szczyptą magii. Znajdziesz w niej zarówno radość życia, jak odrobinę łez, które nadają mu smak. Jej lektura da Ci wiarę, że nie wolno tracić nadziei. Ani marzeń. Przenigdy. „Poczekajka” to książka dla samotnych, dla szczęśliwie i nieszczęśliwie zakochanych. Dla każdej z nas!

Smoczek Marian z Drakosławic – Ewa Mleczko. Warszawa: Prószyński Media, 2012.

Poznajcie niezwykłe przygody Smoczka Mariana z Drakosławic, któremu towarzyszy jego rodzina i przyjaciele – mama Smoczyca Izabela i tata Smok Roman, jaszczurka Lucynka, krokodyl Wiesiek, żółw o imieniu Szybki Dżony i malutki pająk. Wszyscy razem zabierają czytelników w kolorową, pełną niespodzianek podróż i uczą, jakie znaczenie ma wiele słów, jak ważna jest dbałość o otaczajacy nas świat, co jest naprawdę ważne w życiu oraz czym jest prawdziwa przyjaźń i miłość.

Tarantula, Klops i Herkules – Joanna Olech. Warszawa: W.A.B., 2012.

Kiedyś Witkowice były najnudniejszym miasteczkiem na świecie. Wszystko się zmieniło, gdy z miejscowego muzeum ktoś ukradł… widokówkę. Ile mogła być warta? W tym samym czasie w wypadku zginął pochodzący z Witkowic mężczyzna – Polak z niemieckim obywatelstwem. Czy te dwa zdarzenia mają ze sobą coś wspólnego? I czy to prawda, że w miasteczku ukryty jest skarb? Śledztwo połączy Karola, rudego komputerowca, i Tarantulę – piętnastoletnią fankę gotyku. Sprawą zainteresują się również podejrzana pani ornitolog, posterunkowy Tomek Buraś, żądny przygód wikary i przypominający nietoperza nieoceniony pies Herkules!

Gospodarka Polski 1990-2011 : transformacja, modernizacja, droga do spójności społeczno-ekonomicznej – Michał G. Woźniak. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Obiektywna, wszechstronna i wielowątkowa, napisana z zacięciem interdyscyplinarnym analiza ćwierćwiecza przemian ustrojowych od strony przebiegu procesów realnych oraz instytucjonalnej przebudowy.

Historia sztuki dla dzieci i rodziców : rozmowy z Kajtkiem – Ewa Jałochowska. Wrocław: Bukowy Las, 2012.

Kajtek ma siedem lat i nie zna nazwisk wielkich mistrzów. Picasso może być dla niego bohaterem kreskówki, Rafael nazwą czekolady, natomiast rokoko kojarzy mu się – nie może być inaczej – z gdaczącą kurą. Niewiedza Kajtka jest jednak skarbem, dzięki któremu potrafi skrzywić się paskudnie i powiedzieć, że obrazy Picassa są do niczego, bo takie kanciaste, a Matisse namalował kobietę z zieloną twarzą. Zielona twarz zupełnie się Kajtkowi nie podoba.
Nie rozumie, ani dlaczego twarz jest zielona, ani dlaczego kobiety na obrazach Picassa wyglądają jak mężczyźni,
ani po co ktoś namalował na płótnie czarny kwadrat i wtedy sztuka przestała być ładna.
Właśnie w tej chwili, gdy Kajtek patrzy z mamą, autorką książki, na czarny kwadrat, zaczynają się rozmowy
z Kajtkiem, składające się na Historię sztuki dla dzieci
i rodziców, dzięki którym mogą oni wspólnie odkryć tajemnicę sztuki, zrozumieć, jaka była kiedyś i dlaczego tak bardzo zmieniła się ostatnio. Historia sztuki dla dzieci
i rodziców nie jest więc zwykłym podręcznikiem. Owszem, zawiera wiedzę i jeśli ktoś jej szuka, nie rozczaruje się. Zawiera jednak coś więcej niż tylko wykłady o sztuce. Także spojrzenie dziecka, które nie boi się pytać, oceniać i nie zgadzać, gdy mu się w sztuce coś nie podoba. A nie podoba mu się bardzo wiele. Takiej konfrontacji jeszcze nie było.

Pomysły na własnoręczne prezenty – Aniela Cholewińska-Szkolik. Kraków: Zielona Sowa, 2012.

Zbiór projektów i pomysłów do samodzielnego wykonania na wiele okazji w roku (rozwija wyobraźnię, ćwiczy zdolności manualne, kształtuje umiejętność podążania za wskazówkami). Książka zawiera wyjątkowe pomysły z łatwo dostępnych materiałów i jasne wskazówki „krok po kroku”. Ponad 40 projektów, w tym: pudełka na różne różności, ramki na zdjęcia, kukiełki, wazoniki, makiety domków i miasteczek, pachnące ozdoby, kolorowe osłonki na doniczki, kolorową biżuterię, zabawki. A także wiele ciekawych pomysłów na zabawy oraz wskazówki, jak udekorować dom na przyjęcie i bal karnawałowy, jak zmienić swój strój, jak udekorować pokój i wiele innych.

Sztuka : kreatywne zabawy i gry – Ruth Thompson. Warszawa: Muza, 2012.

Wspaniała książka dla młodych artystów! Pomyślana tak, aby rozwijać kreatywność dziecka. Pełna niezwykłych pomysłów do samodzielnego wykonania, rad, jak rysować, stron do kolorowania, zagadek, labiryntów, gier, zabaw i nie tylko. Wiele ciekawych informacji o wielkich artystach i ich arcydziełach inspirujących twórcze pomysły młodych talentów. · Mnóstwo naklejek · Kolorowe papiery ozdobne · Wycinanki · Wyjmowane szablony · Gry i zabawy Co zawiera ta książka? Cudowną sztukę! Mnóstwo w niej dzieł sztuki i postaci znanych artystów, jak Vincent van Gogh i Leonardo da Vinci. Pójdź w ich ślady: rysuj, maluj i koloruj! Rzeczy do zrobienia Zrób kolaż, fajną ramkę na twoje dzieła sztuki, wywieszkę na drzwi lub artystyczną maskę. Są tu też papiery ozdobne do wycięcia, które pozwolą ci stworzyć własne dzieło. Szablony Poszukaj w książce szablonów, a potem poluj na strony, gdzie możesz je wykorzystać. Naklejki Twoje artystyczne naklejki są na końcu książki. Użyj ich na scenach z naklejkami albo gdzie zechcesz! Zagadki i gry Są tu zabawy: „połącz kropki”, labirynty, „znajdź różnice” i gry planszowe. Ścigaj się, aby ukończyć arcydzieło lub dobieraj karty z artystami.

Historia sportu na tle rozwoju kultury fizycznej – Wojciech Lipoński. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Fascynująca książka obejmuje dzieje sportu, wychowania fizycznego, turystyki i rekreacji, od starożytności, przez średniowiecze, odrodzenie, oświecenie, wiek XIX, do aktualnych wydarzeń sportowych.

Nowości