Nowości – sierpień 2013

sobota, 3/08/2013

Blondynka na Bali – Beata Pawlikowska. Warszawa: G+J RBA, 2012.

Samotna wyprawa Beaty Pawlikowskiej do Indonezji. Miesiąc spędzony w drodze przez wulkany i plaże, pola ryżowe i tropikalne lasy. Świątynie, kadzidełka, spotkanie z szamanem Ketutem i Boże Narodzenie o zapachu dojrzałych durianów. Było bosko! P.S. Dla niewtajemniczonych: durian to najbardziej śmierdzący owoc świata, który wydziela z siebie woń zgniłych jaj, zepsutego mięsa i starego sera. Był akurat szczyt sezonu na duriany!

Doktor Proktor i koniec świata być może – Jo Nesbø. Warszawa: Czarna Owieczka, 2012.

Spokojnie. Po prostu odłóż tę książkę i wolnym krokiem wyjdź z księgarni. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Nie będzie Ci żal na przykład tego, że wkrótce nastąpi koniec świata. I że czeka nas okrutna inwazja z kosmosu. Nie dowiesz się też, dlaczego TAK NAPRAWDĘ skarpetki znikają z pralki, ani o wężach żyjących w kanalizacji, o prawdziwych żaboczłekach, nie do końca prawdziwych pawianach i innych  Zwierzętach, Których Istnienia Byś Sobie Nie Życzył. Ale jeśli w tym roku chciałbyś przeczytać tylko jedną książkę o końcu świata, siedmionogich peruwiańskich pająkach ssących, Bulku, Lisie i doktorze Proktorze, to powinieneś przeczytać właśnie tę. Być może.

Kredens pod Grunwaldem – Agnieszka Tyszka. Łódź: Akapit Press, 2012.

Dla Kornelii Goździckiej szkoła to przede wszystkim doskonały trening przed monotonnym i nijakim życiem, jakie teoretycznie czeka każdego dorosłego. Literacko uzdolniona licealistka, z błyskotliwym i ironicznie ostrym poczuciem humoru oraz nałogiem zapisywania wszystkiego, zauważa szansę na zmianę losu w… kredensie i pewnej znajomości ze współczesnym rycerzem.
Czy pojawienie się starego, zakurzonego mebla w domu Kornelii może faktycznie otworzyç nowy rozdział w jej życiu?
Jak Kornelia poradzi sobie z postępującą chorobą ukochanej babci, ze znienawidzonym ojczymem, ze skrajnie potulną wobec niego matką i gdzie w tym wszystkim znajdzie się miejsce na Bitwę pod Grunwaldem?

Pomiędzy – Anna Onichiomowska. Warszawa: Ezop, 2012.

W świecie, który tworzy Anna Onichimowska, nic nie jest zwyczajne ani oczywiste. Wszystko dzieje się w przestrzeni niedopowiedzianej… gdzieś pomiędzy. Pomiędzy ludźmi i ich splątanymi relacjami z samymi sobą,  z drugim człowiekiem, ale też z niedopałkiem w bibułce czy wielką dynią. Celne, zwięzłe, świetnie spointowane opowiadania niepokoją wielością znaczeń i emocji, balansując na cienkiej granicy pomiędzy tym co „normalne” a tym co już niekoniecznie. Intrygująca, momentami nieodparcie śmieszna lektura.

Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek – Elliot Aronson, Ruth Aronson. Kielce: Charaktery, 2012.

„Rózia i jej przyjaciel Dziadek wędrowali przez las. Szli już dość długo, słońce chyliło się już ku zachodowi, między drzewami było coraz ciemniej. – Boję się- powiedział Dziadek.- Róziu wracajmy. Zgubimy się. – Oj, nie zachowuj się jak małe dziecko. Pójdziemy jeszcze tylko kawałeczek…”

To początek opowieści. Jakie były przygody, kogo spotkali? „..Nasza historia wywraca do góry nogami niektóre z klasycznych baśni. Zaś najbardziej oczytane mogą znaleźć w książeczce lekcję polityki: bez względu na to, czy dziecko chce wspiąć się na drzewo, czy też przywódca mocarnego państwa rozważa atak na mniejszy kraj, warto zawczasu dokładnie przemyśleć taką decyzję albo przynajmniej przygotować „wyjście awaryjne”, bowiem zawsze łatwiej jest gdzieś wejść, niż się stamtąd wydostać.”


50 teorii sztuki, które powinieneś znać –
Susie Hodge. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Jak odróżnić Moneta od Mondriana?
Dlaczego Leonardo da Vinci pozostawił tak wiele nieukończonych projektów?
Jak narodził się francuski manieryzm?
Dlaczego Napoleon nakazał malarzom, aby rzadziej sięgali po tematykę starożytnego Rzymu?

Oszałamiający korowód obrazów, rzeźb i nazwisk artystów trudnych do przyporządkowania i oceny sprawia, że zwiedzanie galerii niejednego przyprawia o zawrót głowy. 50 krótkich i niezwykle wciągających esejów to doskonałe wprowadzenie do świata sztuki.

50 opisanych tu teorii odkrywa przed czytelnikiem m.in. tajniki złotego wieku, malarstwa holenderskiego i arcydzieł starożytnego Egiptu. Prezentuje też najistotniejsze nurty artystyczne, takie jak: minimalizm, surrealizm, pop-art czy sztukę nowych mediów. Autorka odsłania kulisy powstawania happeningu Bed-In Johna Lennona i Yoko Ono, zdradza tajemnice różnic między malarstwem Picassa i Grisa, objaśnia, co znajduje się na słynnym obrazie Krzyk.

Sztuka jest fascynująca! Ta książka pomoże Ci ją interpretować i uniknąć towarzyskich gaf.

Moja pierwsza encyklopedia zwierząt – Marta Kotecka. Poznań: Publicat, 2012.

Witajcie w fascynującym świecie zwierząt! Znajdziecie tu wspaniałe ilustracje, dzięki którym nauczycie się rozpoznawać i nazywać zwierzęta. To pierwszy przewodnik po świecie zwierząt domowych i tych żyjących na wolności. Krótkie teksty opisujące charakterystyczne cechy zwierzaków z pewnością dadzą odpowiedź na pytania nurtujące najmłodszych i pomogą rozwinąć zasób ich słownictwa. Fotografie zostały wybrane ze szczególną uwagą, aby przedstawione na nich zwierzaki były łatwo rozpoznawalne dla maluchów. Lew, hipopotam, zebra, łoś , pingwin… te i inne zwierzęta znajdziesz w tej pięknej księdze.

Papier, nożyczki, klej : kreatywne i zabawne pomysły dla małych artystów – Catherine Woram. Kielce: Jedność, 2012.

45 zabawnych i kreatywnych pomysłów dla dzieci 3-10 lat.
A to ci papierowa zabawa! Wokół nas jest mnóstwo wyjątkowego materiału, dostępnego dla wszystkich, w dodatku ekologicznego! Tak, tak! Mowa o papierze… Rozejrzyj się tylko wokół siebie… Kartony, papier pakowy, papierowe talerze, podstawki, kubeczki, kolorowe czasopisma, stare gazety… Oprócz papieru potrzebne ci jeszcze będą: nożyczki i klej. No i oczywiście 45 pomysłów, które zamieściliśmy w tej książce. Dzięki nim stworzysz papierowe cuda i jeszcze bardziej papierowe cudeńka! Będziesz wycinał, składał, malował i modelował, a dobra zabawa nie odstąpi cię na krok! Wszystkie prezentowane projekty zostały w przystępny sposób opisane krok po kroku, a każdy etap pracy został opatrzony kolorową fotografią. Dzięki temu lepiej zrozumiesz technikę rękodzieła, a twoja wyobraźnia będzie miała ułatwione zadanie! Wszystko wyjaśnione! Papier, nożyczki, klej pod ręka! No to zaczynamy! Do zobaczenia w papierowym świecie wyobraźni!

Przemoc i mobbing w szkole, w domu, w miejscu pracy – red. nauk. Claire P. Monks, Iain Coyne. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.

Mobbing i przemoc pojawiają się w toku całego ludzkiego życia: od wieku przedszkolnego po senioralny. Można je odnaleźć we wszystkich szczegółowo opisanych w tej książce kontekstach: domowym (rodzina, relacje intymne), instytucjonalnym (szkoła, dom dziecka, zakład karny), w cyberprzestrzeni. Mają one poważne konsekwencje psychiczne i fizyczne dla osób w nie uwikłanych, wiążą się także z kosztami dla rodzin, szkół, organizacji i społeczeństwa.

Książka „Przemoc i mobbing w domu, w szkole, w miejscu pracy” jest efektem współpracy ekspertów z zakresu psychologii rozwoju, edukacji, psychologii sądowej a także socjologii i pracy socjalnej. Przedstawiono w niej teorie wyjaśniające występowanie zjawiska przemocy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, przeanalizowano dynamikę zjawiska, wyniki współcześnie prowadzonych badań oraz oddziaływań profilaktycznych i terapeutycznych podejmowanych w poszczególnych kontekstach. Dodatkowym walorem książki jest refleksja nad możliwymi kierunkami dalszych badań i interwencji w celu zapobiegania i przeciwdziałania mobbingowi i przemocy.

Spółdzielnia czy wspólnota? : zarządzanie zasobami mieszkaniowymi – Iwona Foryś, Maciej Nowak. Warszawa: Poltext, 2012.

Nowelizacja Prawa spółdzielczego i wydzielenie w nim zagadnień dotyczących spółdzielczości mieszkaniowej było pierwszym krokiem do odrębnej własności mieszkań spółdzielczych i tworzenia wspólnot mieszkaniowych. Jednakże nieprecyzyjne zapisy ustawy i gra na emocjach spółdzielców nie przysłużyły się łagodnemu przejściu od praw ograniczonych do pełnej własności. Książka ma na celu zestawienie i ocenę procedur zarządzania spółdzielczym zasobem mieszkaniowym w kontekście dotychczasowych doświadczeń zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Wskazano w niej zalety, ale również zagrożenia, jakie powoduje przekształcenie praw spółdzielczych w odrębną własność dla członków spółdzielni mieszkaniowych. Omówiono najważniejsze regulacje prawne, obszary zarządzania operacyjnego, rozliczania kosztów oraz kalkulacji budżetów.

Nowości