arch2014,  Nowości

Nowości – luty 2014

Dni krwi i światła gwiazd – Laini Taylor. Warszawa: Amber, 2013.

Dawno, dawno temu anioł i diablica zakochali się w sobie. Nie skończyło się to dobrze.
Bo ośmielili się marzyć o świecie bez wojny i rozlewu krwi.
Ale to nie był ich świat…

Na całym świecie muzea historii naturalnej donoszą o tajemniczych włamaniach.
Uskrzydlone armie przekraczają portal dzielący ich świat od naszego.
Odwieczna wojna wybucha ze straszliwą siłą.
A ci, którzy tak bardzo się kochają, stoją po przeciwnych stronach…

Siedemnastoletnia Karou, utalentowana artystka i uczennica tajemniczego Dealera Marzeń, znalazła wreszcie odpowiedź, której tak długo szukała. Już wie, kim jest – i czym jest. Lecz ta wiedza niesie następną prawdę, której z całego serca chciałaby zaprzeczyć: że kocha wroga i że jej ukochany ją zdradził. A świat zapłaci za to krwawą cenę…
Teraz Karou musi wybrać ostatecznie, kim chce być. I zdecydować, jak daleko się posunie, by pomścić swoją rasę.
Tymczasem Akiva bez wytchnienia szuka Karou, bez której nie potrafi już żyć. I prowadzi własną walkę: o odkupienie i o nadzieję.
Lecz czy jakakolwiek nadzieja ocaleje z popiołów ich zniszczonych marzeń?

Pompon na wakacjach Joanna Olech. Kraków:  Znak, 2013.

Trzecia część przygód smoka Pompona, który nagle pojawił się w rodzinie państwa Fiś, wyłażąc przez odpływ umywalki, jest fantastyczną historią zarówno dla młodych jak i starszych czytelników. Joanna Olech zachowuje niezwykłą cierpliwość i łagodność wobec nieznośnej, przerośniętej jaszczury, która co chwila wpada w straszne kłopoty lub wyrządza je innym. Tym razem ten istny smok-demolka spędza wakacje na wsi u babci i dziadka Fisiów – znikają wszystkie słoiki z konfiturami, okolicznym kotom grozi straszne niebezpieczeństwo, w ogrodzie pojawiają się elfy…

Fantastyczne poczucie humoru autorki oraz jej świetne ilustracje gwarantują jakość kolejnych perypetii smoka Pompona!

Prawie martwy – Ake Edwardson. Warszawa: Czarna Owca, 2013.

„Prawie martwy” to kolejna powieść o śledztwach Erika Wintera, błyskotliwego, eleganckiego komisarza göteborskiej policji. Tym razem Winter będzie musiał rozwikłać zagadkę kryminalną, która miała swój początek w odległej przeszłości. W 1975 roku piętnastoletnia dziewczyna znika bez śladu z obozu młodzieżowego na wyspie Brännö. Trzydzieści lat później w Göteborgu ma miejsce seria dziwnych wydarzeń dotykająca pozornie zwykłych ludzi. Jedna z osób zostaje zamordowana w wyjątkowo okrutny sposób. Przez długi czas śledztwo w ogóle nie posuwa się do przodu. Jednak z czasem komisarz Erik Winter i jego współpracownicy zaczynają krok po kroku zbliżać się do przerażającej prawdy…

Ake Edwardson (ur. 1953) – szwedzki autor powieści kryminalnych. Jako pisarz zadebiutował w 1995 roku, przedtem pracował jako dziennikarz i wykładowca na Uniwersytecie w Göteborgu. W latach 1981-1982 był oficerem prasowym przy ONZ na Bliskim Wschodzie. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych szwedzkich autorów. Jego książki dwukrotnie zostały nagrodzone przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej. Dużą popularność przyniosła mu dziejąca się w Göteborgu seria powieści, której głównym bohaterem jest komisarz Erik Winter. „Prawie martwy” to dziewiąty tom bestsellerowego cyklu.

Rymowane dranie, czyli Wiersze trudne niesłychanie – Agnieszka Frączek. Łódź: Literatura, 2013.

Często rodzice lub opiekunowie małych dzieci pytają: „Co robić, aby moje dziecko nie miało w przyszłości problemów z mówieniem?”. W pytaniu tym zawarta jest troska o pierwsze kontakty werbalne pociechy. Coraz więcej dzieci ma problemy z mówieniem, a co za tym idzie, nie potrafi zwerbalizować swoich obserwacji, wyrazić słownie swoich uczuć i emocji, a w konsekwencji – nawiązać prawidłowego kontaktu z otoczeniem.

Książka, po którą Państwo sięgnęliście, jest zbiorem złożonym z czterech wcześniej opublikowanych tomików wierszy logopedycznych, ukazujących się w serii „Na końcu języka”. Ma ona zachęcić rodziców i dzieci do wspólnej zabawy słowem, a przez zabawę – korzystnie wpłynąć na rozwój mowy.

Adresatem wierszy są wszystkie dzieci, zarówno te prawidłowo rozwijające się, jak i te, które – z różnych powodów – rozwijają się wolniej.

Dranie w tranie, czyli wiersze trudne niesłychanie to zbiór tekstów, których czytanie i nauka będzie okazją do zabaw językowych.

Iwona Podlasińska – logopeda

Do książki dołączona jest płyta CD, na której studenci słynnej łódzkiej Szkoły Filmowej recytują niesłychanie trudne wiersze.

Wodne anioły – Mons Kallentoft. Poznań: Rebis, 2013.

„Wodne anioły” są pierwszą częścią nowej serii o Malin Fors, inspirowanej czterema żywiołami

Doceniany przez krytyków literackich, uwielbiany przez czytelników!

Pewnego sierpniowego dnia w jednej z bogatszych dzielnic Linköpingu znaleziono zwłoki małżonków. Ich pięcioletnia adoptowana córka Ella zaginęła. Grupa dochodzeniowo-śledcza z komisarz Malin Fors na czele rozpoczyna intensywne poszukiwania. Kto miał powód, aby zamordować dwoje młodych, zamożnych ludzi? Co się stało z dzieckiem? Wielowątkowe śledztwo odkrywa przed policjantami mroczną stronę ludzkiej natury, a granica między żywymi i zmarłymi, między dobrem a złem coraz bardziej się zaciera.

Śledztwo zmusza Malin do konfrontacji z własnymi demonami, coraz trudniej jest jej się oprzeć znieczulającemu działaniu alkoholu. Wie jednak, że nie może się poddać. Nie może zawieść małej Elli. Musi odnaleźć dziewczynkę i człowieka, który zamordował jej rodziców.

Chemia między nami: miłość, seks i naukowe podstawy przyciągania– Larry Young, Brian Alexander. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2013.

Świetnie napisana książka, która tłumaczy jak związki chemiczne definiują zachowania związane z seksem, miłością czy tęsknotą. Autorzy poruszają wszelkie tematy dotyczące seksualności człowieka: od homo- czy transseksualności, po masturbację, fetyszyzm, fantazje seksualne, zdradę. Starają się odpowiedzieć na pytania: Jak to się dzieje, że mężczyzna wyznaje miłość swojej żonie, a uprawia seks z inną kobietą? Dlaczego pozostajemy w związku nawet po zakończeniu romansu? Co skłania matki do opieki nad swoimi dziećmi? Co to w ogóle oznacza, że ktoś ma płeć męską albo żeńską?

O ptakach – Andrzej Kruszewicz. Warszawa: Multico, 2013.

Książka Andrzeja Kruszewicza to autorska opowieść o ptakach ilustrowana zdjęciami najlepszych fotografów przyrody.
Poza opisami najważniejszych gatunków ptaków Polski, zawiera barwną, nacechowaną emocjonalnie historię o ich życiu i zwyczajach. Teraz w wersji dla całej rodziny.

Społeczne doświadczenie starości – Joanna Nawrocka. Kraków: Impuls, 2013.

Książka doktor Nawrockiej dotyczy wyjątkowo ważnej problematyki społecznej, jaką jest starość. Autorka nie tylko z dużą wiedzą, ale też z dużą wrażliwością prezentuje serie oryginalnych badań na temat percepcji ludzi starych […], ustosunkowań wobec nich […] i ich satysfakcji z życia, w tym poglądów na miłość […].
Osadzając swoje badania w teoriach oraz modelach psychologii społecznej, doktor Nawrocka wyraźnie wychodzi poza dominującą tendencję w geropsychologii, która zarówno w Polsce, jak i innych krajach skoncentrowana jest na analizie skutków, jakie procesy starzenia się wywierają na podstawowe funkcje psychiczne. Autorka […], pytając o to, jak siebie widzą ludzie starzy i jak ich widzą inni, od nich młodsi, pokazuje […], że warto jest badać inne aspekty starości w miejscu przypisanym ludziom starym przez polskie społeczeństwo. Miejsce to, choć zróżnicowane, nie jest najlepsze. Bardziej bądź mniej negatywne nastawienia i obrazy starych ludzi nie sprzyjają ich integracji społecznej. Co gorsza, rzadko odpowiadają ich żywotności czy potrzebom.
W kontekście postępującego procesu starzenia się społeczeństw i wydłużania wieku życia refleksja nad starością i jej godnością jest refleksją istotną. Badania przedstawione przez doktor Nawrocką nie tylko do niej pobudzają, ale też wskazują na konieczność oraz możliwość działania na rzecz ludzi starych. Ich ogromną zaletą, poza rygorem proponowanych narzędzi i trafnością analizy zebranych danych, jest […] ich tematyka.
Z recenzji prof. dr hab. Ewy Drozdy-Senkowskiej

Szkoła bez agresji – Beata Prościak. Warszawa: Difin, 2013.

Książka przeznaczona jest dla podwójnego odbiorcy. Łączy wymagania stawiane monografii naukowej z ujęciem popularyzatorskim, przeznaczonym do szerszej rzeszy odbiorców. Adresowana jest zarówno do dydaktyków, jak i studentów oraz nauczycieli polonistów w dobie reformy, z myślą o maturze 2015 roku. Jednak jej szczególna wartość polega na pokazaniu nauczycielom i wychowawcom sposobu na eliminowanie agresji i patologii wśród młodzieży.

W ramach nowych pomysłów wniesionych do nauki, publikacja prezentuje nową metodę nauczania języka polskiego (piramida mediacji). Pokazuje też możliwości wykorzystania jej jako metody ponadprzedmiotowej. Zawiera propozycje nowych rozwiązań maturalnych, wykorzystujących zaproponowaną metodę w kontekście kształcenia różnych typów inteligencji uczniów, zarówno zdolnych, jak i z dysfunkcjami, pod kątem krytycznej i alternatywnej akceptacji zainteresowań i fascynacji młodzieży. Głównym efektem takiej edukacji ma być nakierowanie uwagi nauczycieli na innowacyjność i nietypowość rozwiązań po to, aby wychować radosnych i twórczych młodych ludzi, którzy potrafiliby bezkonfliktowo i mediacyjnie, zarówno obecnie, jak i w przyszłości, rozwiązywać swoje problemy.

Tato, a dlaczego? : 50 prostych odpowiedzi na piekielnie trudne pytania – Wojciech Mikołuszko. Warszawa: Multico, 2013.

Dzieci zadają tysiące pytań: „Jak tworzy się kurz?”, „ Skąd się bierze deszcz?”, „Jak działa szczepionka?”, „Co jedzą mrówki?”, „Dlaczego nie można dojść do tęczy?”. Rodzice często mają trudności z odpowiedzią na nie, i nie są w stanie zaspokoić dziecięcej ciekawości.
Autor – ceniony dziennikarz naukowy, a zarazem ojciec dwójki bohaterów książki – znalazł rozwiązanie wielu trudnych zagadek. Zawiłe problemy wyjaśnił w niezwykle barwny, dowcipny, a przy tym prosty sposób. Zabawne rysunki, ilustrujące każdą z odpowiedzi, pomogą dziecku zrozumieć istotę problemu. Sprawią mu też wiele radości i pobudzą jego ciekawość. Zaspokoją wiedzę dziecka, a nawet jego rodziców.
Autorem ilustracji jest Tomasz Samojlik.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – luty 2014 została wyłączona