40-lecie pracy twórczej Marii Gleń

czwartek, 6/01/2005

6 stycznia Biblioteka zorganizowała spotkanie z okazji 40 lat pracy twórczej Marii Gleń połączone z promocją jej najnowszego tomiku poezji „W moim ogrodzie”.
Maria Gleń Urodziła się 2 września 1933 roku we wsi Zakręcie na przedmieściu Krasnegostawu, gdzie mieszka do chwili obecnej. W czasie wojny straciła ojca, matkę i babkę. Od 11 roku życia wychowywała się u ciotek, zarabiając na utrzymanie ciężką pracą. Kosztem wielu wyrzeczeń ukończyła 7 klas szkoły podstawowej. Już jako 12-letnia dziewczynka układała sobie wiersze i piosenki. Później przyszedł czas na ich zapisanie. Mając 16 lat wyszła za mąż za byłego partyzanta Armii Ludowej.
Pani Maria jest znana jako poetka ludowa (w dorobku twórczym ma wydanych 5 tomików wierszy), napisała „Bajki kolorowanki” oraz słowa do pieśni kościelnej w rocznicę Cudu Lubelskiego „Modlitwa do Madonny”. Tworzy wycinanki (jej prace znajdują się w 12 krajach), jest popularyzatorką folkloru oraz animatorką kultury. Jej wiersze zostały zamieszczone prawie we wszystkich antologiach poezji ludowej, a także w wielu czasopismach regionalnych i ogólnopolskich.
Uczestniczyła w Festiwalach Folklorystycznych w Kazimierzu, w Zielonej Górze, Płocku, w Zamościu czy Cepeliadzie w Warszawie.
Poezja Marii Gleń jest przepełniona zadumą, powagą i refleksją nad pięknem wiejskiego krajobrazu, poczuciem nierozerwalnego związku z naturą, z ziemią. Większość wierszy Marii Gleń to utwory poświęcone rodzinnej wsi, natura staje się często głównym bohaterem utworu, poetka powierza jej swoje najbardziej intymne uczucia, zespala się z nią, traktuje jak kogoś bliskiego.
Pisze erotyki, rzadko spotykane u twórców ludowych. Próbuje też pisać fraszki i legendy, umiejętnie wykorzystując miejscową gwarę.
Świadectwem popularności są prowadzone przez nią kroniki : 6 tomów formatu A4 zapełnione wpisami odbiorców jej poezji, uczestników spotkań autorskich, sympatyków. Poetka odwiedziła mieszkańców ponad sto miejscowości : wsi, miast i miasteczek w kraju i za granicą.
Twórczość pani Marii omówiona została w trzech pracach magisterskich, powstałych na UMCS w Lublinie, a także pracy uczennicy klasy VIII napisanej w ramach konkursu, za którą otrzymała pierwsze miejsce.
Całe dorosłe życie była aktywna społecznie : pełniła kilkanaście ważnych funkcji – była między innymi radną, wiceprzewodniczącą Rady Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowej w Krasnymstawie, członkiem Rady SOP w Lublinie, sołtysem w Zakręciu (3 kadencje), działaczem, kontrolerem i członkiem Zarządu Wojewódzkiego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej.
Założyła na Zakręciu ZMW oraz Koło Gospodyń Wiejskich, któremu przewodniczyła przez 17 lat. Uczestniczyła w Narodowym Spisie Powszechnym oraz w Krajowym Kongresie Kultury Wsi. Pełniła obowiązki opiekuna społecznego oraz ławnika w sądzie.
Przez wiele lat współpracowała z kapelą ludową w Małochwieju Dużym, pracowała aktywnie w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, w Klubie Kobiet przy KDK. Założyła i przez 30 lat była prezesem Klubu Twórców Ludowych , a przez trzy kadencje wiceprezesem Zarządu Głównego STL.
Należy do grona założycieli audycji Polskiego Radia „Kiermasz pod kogutkiem”, której przez długie lata była korespondentem.
Za zaangażowanie i aktywność społeczną otrzymała wiele odznaczeń, nagród i ponad sto dyplomów. Najważniejsze z nich : „Order Serca-Matkom Wsi”, Brązowy Krzyż zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Nagroda im Jędrzeja Cierniaka za popularyzację obrzędów ludowych, dyplom za uczestnictwo w Międzynarodowym Przeglądzie Wycinanki, dyplom za udział w Wielkim Bostońskim Konkursie Poetyckim ‘94 poświęcony postaci pułkownika Kuklińskiego, dyplom Prezesa Zarządu Polskiego Radia za długoletnia twórczą z „Kiermaszem pod kogutkiem”, dyplom Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej, Nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, odznaka honorowa „Za zasługi dla Lubelszczyzny”, odznaka „Złote Karpie” za zasługi dla miasta Krasnystaw. Dzięki zaletom swojego pisarstwa pani Maria była wyróżniana także nagrodami literackimi : w Gardzienicach, w Lublinie, w konkursie poetyckim na utwór religijny podczas III Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Lubelskiej, w Konkursie Literackim im. J. Pocka, otrzymywała także wyróżnienia w Konkursach Poetyckich im. Sabiny Derkaczewskiej.
Twórczość Jubilatki na spotkaniu przybliżyła Halina Kosienkowska, pracownik wydawnictwa UMCS w Lublinie, autorka wstępu między innymi do poprzedniego tomiku „Słowa jasne jak słońca promienie”. Podkreśliła ona, że poezja Marii Gleń jest bardzo ceniona przez znawców twórczości ludowej.
Część artystyczną, opartą na poezji pani Marii przygotowała młodzież z GCK w Siennicy Nadolnej, której towarzyszył chór z Małochwieja Dużego, mający w swoim repertuarze wiele utworów ze słowami pani Gleń.
Życzenia jubilatce składał starosta Janusz Szpak, wicestarosta Andrzej Kmicic i przewodniczący Rady Powiatu Ludwik Kafarski. Słowa uznania wyraził ksiądz prałat Piotr Kimak. Do życzeń dołączyli się także znajomi i przyjaciele Pani Marii obecni na spotkaniu. Następnie goście zostali poczęstowani tortem jubileuszowym zamówionym specjalnie na te okazję przez Bibliotekę.
Do końca stycznia w Bibliotece można oglądać wystawę wycinanek wykonanych przez Marie Gleń oraz kupić jej tomiki poezji.