Nowości

Nowości – wrzesień 2011

CZARNY WYGON. STARZYZNA – Stefan Darda. Katowice: Videograf II, 2010.

Nowa powieść Stefana Dardy – „Czarny Wygon” – nawiązuje klimatem do dzieł Stephena Kinga. Bohaterem książki jest Witold Uchmann, doświadczony dziennikarz po pięćdziesiątce, który od jakiegoś czasu zajmuje się w ogólnopolskim czasopiśmie opisywaniem zjawisk paranormalnych. Pewnego dnia, po awanturze z szefem postanawia złożyć wypowiedzenie. W ostatniej chwili jego decyzję zmienia e-mail otrzymany na redakcyjny adres.

Młody mężczyzna informuje Uchmanna, że na Roztoczu, niedaleko Zwierzyńca, jest przeklęte miejsce, o którego istnieniu nie wie nikt poza tajemniczym nadawcą wiadomości. Dziennikarz, pomimo ostrzeżenia, które przekazuje mu najbliższy przyjaciel, decyduje się na spotkanie z informatorem. Dociera do wioski, która już od pierwszych chwil sprawia dziwne wrażenie. Spotkania z kolejnymi osobami i otrzymany od tajemniczego mężczyzny zeszyt przekonują go, że warto bliżej przyjrzeć się sprawie.
Czy wszystko okaże się wyłącznie rojeniami chorego umysłu młodego człowieka, czy może w historii opisanej w brulionie jest część prawdy i rzeczywistość skryta pod sielsko brzmiącą nazwą „Słoneczna Dolina” okaże się naprawdę przerażająca? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie będzie proste, jednak Uchmann podejmuje się tego zadania. W pewnym momencie uświadamia sobie, że wiele by dał za to, aby jego nowy znajomy był po prostu wariatem…

DIABELSKIE ZAKLĘCIA – Maxime Chattam. Katowice: Sonia Draga, 2010.

W niedostępnych, pierwotnych lasach Oregonu czai się straszliwy duch, który powoli osacza wielkie miasto Portland. Najpierw służby leśne znajdują w dzikiej głuszy martwego mężczyznę z twarzą wykrzywioną z przerażenia. Żadnego śladu morderstwa. Potem nocą, znika kilka kobiet. Żadnego śladu porwania ani włamania, osamotnieni mężowie spali głębokim snem i niczego nie widzieli. Tymczasem w centrum Portland coraz częściej pojawiają się jadowite pająki, które atakują mieszkańców. Kiedy kilka ukąszonych osób umiera, wydaje się, że miasto, ogarnięte przerażeniem i paniką, czeka zagłada.Policja nie wie nawet, z kim walczyć i gdzie szukać winnego. Nie wie nawet, czy za wszystkimi zbrodniami stoi człowiek, czy bestia, czy też tajemna siła.Do śledztwa włączają się Joshua Brolin, prywatny detektyw, i Annabel O’Donnel, inspektor policji nowojorskiej. Muszą stawić czoło niewiarygodnemu zbrodniarzowi, który pragnie unicestwić mieszkańców Portland, sięgając po narzędzia rodem z najstraszliwszego koszmaru.
Diabelskie zaklęcia – pojawiają się wtedy, gdy mroczna moc zawładnie jednym z twoich największych lęków…

MIĘDZY TĘSKNOTĄ LATA A CHŁODEM ZIMY – Leif GW Persson. Warszawa: Czarna Owca, 2010.

Między tęsknotą lata a chłodem zimy to pierwsza powieść trylogii dotycząca nierozwiązanej sprawy zabójstwa premiera w 1986 r. Zaczynając od śmierci nieznanego Amerykanina w Sztokholmie, Persson powoli odkrywa złożoną sieć międzynarodowego szpiegostwa, chciwości, zwykłej niekompetencji i słabości szwedzkiego wywiadu, która według niego doprowadziła do morderstwa premiera. To niezwykle wciągająca i bogata w fakty kombinacja satyry, thrillera, dramatu psychologicznego i powieści policyjnej o największym śledztwie kryminalnym we współczesnej historii Szwecji.
TRYLOGIA POLICYJNA Leifa GW Perssona, na którą składają się trzy powieści Między tęsknotą lata a chłodem zimy, W innym czasie, w innym życiu, Swobodny upadek jak we śnie – wspólnie opowiada jedno z możliwych rozwiązań największego nierozwikłanego do dziś śledztwa we współczesnej Szwecji – morderstwa premiera Olofa Palmego, który zginął od kuli w Sztokholmie 28 lutego 1986 r. Mimo upływu ponad 20 lat to zabójstwo wciąż stanowi otwartą ranę w szwedzkim społeczeństwie. W śledztwie w tej sprawie wyprodukowano więcej dokumentów niż po zabójstwie prezydenta Kennedy’ego, ale ten gigantyczny wysiłek na razie przyniósł mierne efekty.

PODRÓŻNIK WC.  Wyd II poprawione – Wojciech Cejrowski. Pelplin: Bernardinum, 2010.

Oto pierwsza podróżnicza książka Wojciecha Cejrowskiego. Wydaliśmy ją w roku 1997 i została bestsellerem. Chcieliśmy ją potem wznowić, ale WC się nie zgodził. Twierdził, że jest źle napisana, bo wtedy nie umiał jeszcze dobrze pisać. Ja twierdziłem inaczej. W końcu udało się go przekonać, by w takim razie poprawił i rozbudował tekst. I oto nowe wydanie – poprawione, uzupełnione, rozbudowane. Już wtedy czytało się dobrze, teraz czyta się jeszcze lepiej.

WALKIRIE – Paolo Coelho. Warszawa: Drzewo Babel, 2010.

Kiedy myślisz o Walkiriach, pomyśl o odwadze. Jak wiele potrzeba odwagi, by zajrzeć w głąb siebie? Jak mocno trzeba uwierzyć, by rozum i serce mogły się pojednać? Jak odróżnić prawdziwą miłość od zauroczenia? W poszukiwaniu swojego anioła Paulo wyrusza z żoną w podróż po pustyni Mojave. Droga okazuje się wyboista i usiana kolejnymi, coraz trudniejszymi pytaniami. Opowieść o potrzebie zaakceptowania własnych słabości, pojednania się z przeszłością, o poznawaniu swoich zalet i umiejętności przyjmowania szczęścia bez poczucia winy. Opowieść o przemianie, którą każdy z nas musi przejść, żeby zrobić krok do przodu. Jedna z najbardziej osobistych książek Paula Coelho.

DOROŚLI REKLAMUJĄ, DZIECI KUPUJĄ – Aleksandra Jasielska, Renata Anna Maksymiuk. Warszawa: Scholar, 2010.

Reklamy kierowane do dzieci wywołują dużo emocji i kontrowersji, traktowane są jako ogromne zagrożenie społeczne. Głównego winowajcę upatruje się w mediach – propagujących konsumpcyjny styl życia i odpowiedzialnych za materialistyczną postawę najmłodszych.
Książka Dorośli reklamują, dzieci kupują opisuje wpływ działań marketingowych na dzieci i młodzież w sposób obiektywny, na podstawie rzetelnych badań.

Przedstawiono w niej:

kształtowanie się zachowań konsumenckich (głównie wpływ rodziców, rówieśników, mediów);
działania marketingowe adresowane do dzieci (reklama, marketing wirusowy, szeptany, peer-to-peer itp.);
pozytywne i negatywne społeczne konsekwencje reklamy kierowanej do dzieci i młodzieży;
praktyczne wskazówki, jak reagować na działania nieetyczne lub naruszające zapisy prawne.

EKONOMIA MATEMATYCZNA – Tomasz Tokarski. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2010.

Ekonomia matematyczna zajmuje się modelowaniem procesów zachodzących w gospodarce za pomocą modeli matematycznych, które można podzielić na mikroekonomiczne i makroekonomiczne. Modele mikroekonomiczne opisują działania określonego podmiotu (konsumenta, przedsiębiorstwa) lub funkcjonowanie rynku pewnego dobra albo usługi. Zostały tu więc przedstawione: modele wyboru i międzyokresowego wyboru konsumenta; modele wyboru między pracą a czasem wolnym; wstęp do teorii przedsiębiorstwa; przedsiębiorstwo działające w warunkach konkurencji doskonałej, monopolu, duopolu i oligopolu; popyt przedsiębiorstwa na czynniki produkcji. Podręcznik uzupełniają podsumowania, testy i zadania ułatwiające opanowanie i usystematyzowanie wiedzy.

HISTORIA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE – Jan Kracik. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010.

Opowieść o długich dziejach Kościoła w Polsce, od wieku X po XXI, zawiera nie tylko podstawowe informacje o ważnych wydarzeniach, instytucjach i osobistościach. Autor – bez płoszenia czytelnika objętością – ukazuje liczne powiązania przyczynowo-skutkowe, wzajemne oddziaływanie elit i mas, relacje Kościoła i Państwa, współprzenikanie religii i kultury. Dopiero bowiem konteksty ułatwiają zrozumienie ludzkich postaw i działań.

POLSKA SZTUKA LUDOWA – Alicja Mironiuk – Nikolska. Warszawa: Muza, 2010.

Książka prezentuje twórczość artystyczną wsi i stanowi pewne uzupełnienie zagadnień omówionych w innych publikacjach z serii „Ocalić od zapomnienia”. Przedmiotem zainteresowania autorki jest sztuka przedstawiająca, pełniąca funkcję kultową, oraz sztuka zdobnicza.
Sztuka przedstawiająca (rzeźba, malarstwo i grafika) została omówiona na przykładzie oryginalnych dzieł, głównie XIX-wiecznych. Sztuka zdobnicza to przede wszystkim przedmioty wykonane do dekoracji wnętrz oraz sprzęty o funkcji użytkowej, których zdobienie było świadectwem upodobań estetycznych mieszkańców wsi. W tej części książki autorka opisała m.in. wycinankę, tkaninę, ceramikę, wyroby kowalstwa.
Autorka prezentuje wizerunki najpopularniejszych świętych patronów z opisem ich atrybutów. Omawia też najbardziej znane przedstawienia Matki Boskiej (m.in. MB Częstochowska, MB Kodeńska, MB Gromniczna, MB Skępska).
W tej publikacji przy omawianiu zabytków punktem odniesienia jest ich ocena estetyczna. Uzupełnienie stanowią notki o twórcach ludowych oraz słowniczek terminów plastycznych. Tekst jest bogato ilustrowany, głównie zabytkowymi eksponatami muzealnymi.

UCZNIOWIE Z CHOROBAMI PRZEWLEKŁYMI – red. Barbara Woynarowska. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się grupa dzieci i młodzieży z chorobami przewlekłymi, mająca specyficzne potrzeby w zakresie opieki medycznej, psychologicznej, a także edukacji. Nauczyciele, a zwłaszcza wychowawcy powinni być przygotowani do pracy z takimi uczniami. Autorzy książki, odpowiadając na tę potrzebę, dostarczają podstawowych informacji o istocie, przyczynach i specyfice najczęściej występujących chorób przewlekłych oraz ich wpływie na dziecko i jego funkcjonowanie w szkole. Udzielają praktycznych wskazówek na temat wspierania rozwoju uczniów z chorobami przewlekłymi oraz uczą, jak należy postępować w przypadku, gdy w czasie pobytu w szkole nasilają się objawy choroby, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia uczniów.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – wrzesień 2011 została wyłączona