Nowości

Nowości – styczeń 2017

Alicja w krainie czasów. T. 1 – Ałbena Grabowska. Warszawa: Zwierciadło, 2016.

Nowa fenomenalna trylogia królowej literatury kobiecej, autorki bestsellerowej sagi Stulecie Winnych – Ałbeny Grabowskiej.

W 1880 roku w podwarszawskim dworku ma przyjść na świat Alicja, owoc płomiennego romansu hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią. Tymczasem hrabia oczekuje narodzin prawowitego dziedzica. Zdesperowana służąca postanawia zrobić wszystko, żeby arystokrata uznał ich wspólne dziecko, a ją samą pokochał. By to osiągnąć, ucieka się do czarów. Nie wszystko jednak przebiega pomyśli Natalii. Syn z prawego łoża umiera, a hrabia zabiera do dworu tylko malutką Alicję, która będzie wychowywała się w dostatku, ale bez miłości ojca i przybranej matki.
Odprawione niegdyś czary pozwolą Alicji żyć tak, jak nie żył dotąd żaden człowiek…

Idealna – Magda Stachula. Kraków: Znak, 2016.
Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć.
Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Potem wydarza się coś jeszcze…
Ktoś wie o niej wszystko. I powoli realizuje swój plan.

Thriller psychologiczny, którego nie będziesz mógł odłożyć. Takiej autorki jeszcze w Polsce nie było.

Portret wisielca – Marcin Wroński. Warszawa: WAB, 2016.

W 2 poł. lat 30. lubelską jesziwą wstrząsa bunt młodzieży. Wysłany na miejsce komisarz Maciejewski znajduje w mykwie ciało studenta. Mimo dramatycznych okoliczności wszystko wskazuje na samobójstwo, zwłaszcza że młody człowiek miał osobiste powody do desperacji. Gdy jednak na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wiesza się polski student, sprawa staje się coraz bardziej niejasna. Obaj zmarli figurowali w aktach policyjnych – młody Żyd jako ofiara antysemickiej napaści, młody Polak jako jeden z chuliganów, którzy go pobili. Że władze obu uczelni starają się wyciszyć sprawę, to ani trochę nie dziwi Maciejewskiego, lecz co mają do ukrycia profesorowie, u których obaj studenci byli nieoficjalnymi asystentami?
Ósma powieść z cyklu o komisarzu Maciejewskim to kryminał retro z wątkiem uniwersyteckim. Śledztwo dociera do granicy wyznaczonej kodeksem, ale pod nią jest drugie dno prawdy i ludzkich ambicji.

Stalker – Lars Kepler. Wołowiec: Czarne, 2016.

Kiedy do policyjnej skrzynki mailowej trafia krótki film przedstawiający kobietę w oknie, wszyscy uznają to za dziwny żart, ale już kilka dni później nikomu nie jest do śmiechu. Kobieta z okna pada ofiarą brutalnego morderstwa, jakiego nie pamiętają nawet najbardziej doświadczeni śledczy. Po paru dniach sytuacja się powtarza. Ofiarę kolejnego mordu znajduje jej mąż, który pod wpływem szoku sprząta miejsce zbrodni, a żonę obmywa z krwi i układa do snu. Niewiele pamięta i nie jest w stanie złożyć zeznań. Policyjny psychiatra Erik Maria Bark postanawia wprowadzić go w stan hipnozy, żeby dotrzeć do jego wspomnień. Hipnotyzer nie jest jednak gotowy na to, czego się dowie. Teraz musi zacząć kłamać.

Policja jest bezsilna. Takie sprawy trafiały zawsze na biurko Joony Linny, jednak komisarz zaginął ponad rok temu i już dawno został uznany za zmarłego…

Ta chwila – Guillaume Musso. Warszawa: Albatros, 2016.

Lisa marzy o tym, by zostać aktorką. Żeby opłacić zajęcia w szkole teatralnej, pracuje w barze na Manhattanie. Pewnego wieczoru poznaje Arthura Costello, młodego lekarza-ratownika. Od razu coś między nimi iskrzy. Żeby go oczarować, Lisa jest gotowa na wszystko. W mieście-labiryncie, które nie daje ani chwili wytchnienia, Lisa jest w stanie podjąć każde ryzyko. Ale Arthur nie jest taki, jak inni. Już wkrótce ujawni Lisie przerażającą prawdę, która sprawia, że nie może odwzajemnić jej uczucia: „To, co się ze mną dzieje jest niewyobrażalne, a jednak jest jak najbardziej realne… „.
W Nowym Jorku, mieście pełnym niespodzianek, Arthur i Lisa wspólnie będą unikać pułapek, które zastawia na nich nieubłagany przeciwnik, jakim jest czas.

PRZYPRAWIAJĄCY O ZAWRÓT GŁOWY PSYCHOLOGICZNY THRILLER Z ZASKAKUJĄCYM ZAKOŃCZENIEM.

Bitwy wyklętych – Szymon Nowak. Warszawa: Fronda PL, 2016.

Major „Kotwicz” pozostaje do końca w okrążonych przez NKWD Surkontach. Młodzi żołnierze z Szarych Szeregów bez jednego wystrzału uwalniają swego kolegę z komunistycznego więzienia w Łowiczu, wypuszczając na wolność kilkudziesięciu innych więźniów. Młodzi podchorążacy pod Kuryłówką roznoszą w ataku na bagnety sowieckich frontowych weteranów.
15 największych bitew Żołnierzy Wyklętych. Rozbijane komunistyczne więzienia, ataki na bagnety i inne spektakularne akcje. Niezłomność, odwaga, braterstwo broni, miłość do Ojczyzny.
Unikatowe mapy z planami dyslokacji wojsk i kierunków uderzeń. Archiwalne dokumenty i niepublikowane wcześniej zdjęcia uczestników walk.
Kulisy ubeckich operacji. Przełomowe momenty walk. Powojenne, najczęściej tragiczne losy uczestników walk.

Niepełnosprawność ruchowa w ujęciu biopsychospołecznym – red. nauk. Mariola Bidzan, Łucja Bieleninik, Aleksandra Szulman-Wardal. Gdańsk: Harmonia Universalis, 2015.
Publikacja Niepełnosprawność ruchowa w ujęciu biopsychospołecznym stanowi próbę ujęcia wielowymiarowej i wielokierunkowej optyki, przez którą powinno się postrzegać człowieka w jego dynamicznej przestrzeni życia, także w wymiarze dotyczącym motoryki.

Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej z nich autorzy dzielą się swym spojrzeniem na medyczne i psychospołeczne aspekty niepełnosprawności ruchowej. Unikatowy charakter publikacji znajduje swoje odzwierciedlenie w części drugiej, gdzie bezpośrednie doświadczenia związane z sytuacją choroby przedstawiają sami chorzy, jak również osoby uczestniczące w przewlekłym procesie rehabilitacji. W trzeciej części wskazano na wielowymiarowe podejście do procesu rehabilitacji chorych z niepełnosprawnością ruchową – zarówno dzieci, jak i dorosłych. W czwartej część przedstawiano aspekty prawne, które powinny zainteresować wszystkie osoby biorące udział w procesie diagnozowania, terapii czy rehabilitacji.

Podstawy kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej – Zbigniew Nowak. Warszawa : Wydaw. Lekarskie PZWL, 2015.

W kolejnym podręczniku ze znanego cyklu dla fizjoterapeutów, autorzy przedstawiają metody usprawniania pacjentów z wybranymi schorzeniami kardiologicznymi w zależności od stosowanych metod leczenia. Wiadomości z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego, aktywności fizycznej zostały uzupełnione opisem zasad doboru obciążeń treningowych w poszczególnych etapach postępowania usprawniającego.

Książka jest adresowana przede wszystkim do studentów fizjoterapii i początkujących fizjoterapeutów. Będzie również przydatna dla pozostałych osób zespołu zajmującego się usprawnianiem pacjentów z chorobami serca.

Wielka księga gier i zabaw: poradnik jak aktywnie spędzać czas – tł. Krystyna Dąbek, Paweł Nowik. Opole: Nowik, 2016.

Drogi nauczycielu, rodzicu, wychowawco kolonijny! Czy pamiętasz zabawy z dzieciństwa? Z pewnością przez myśl Ci przeszło wspomnienie dawnych czasów, a to znaczy, że pragniesz, by Twoi uczniowie, Twoje dzieci, Twoi podopieczni wrócili do tych wspaniałych gier i zabaw. Choć dziś rozrywki dostarczają głównie komputery, tablety i smartfony, to jeszcze nie tak dawno gra w klasy czy zabawy ze sznurkami były w czasie wolnym typowymi formami aktywności najmłodszych.
Chcemy tą książką przypomnieć właśnie te najciekawsze gry i zabawy dla dzieci – tych młodszych i starszych – i jednocześnie pokazać, jak można aktywnie spędzać czas bez nowinek technicznych. Przecież to przede wszystkim podczas tego typu aktywności dzieci rozwijają się emocjonalnie oraz fizycznie. Nasz poradnik jest doskonałą pomocą dla nauczycieli, organizatorów czy opiekunów obozów i kolonii wakacyjnych oraz prowadzących zajęcia świetlicowe.
W niniejszej książce prezentujemy ponad 130 zabaw, które można z łatwością przeprowadzić w pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu. Co ważne, przygotowanie tychże zabaw nie wymaga prawie wcale nakładu finansowego. Jesteśmy pewni, że już lada chwila z przyjemnością zauważycie, jak na przerwach szkolnych lub na podwórku dzieci się integrują, bawiąc się w zaprezentowane przez nas gry.
Zabawy są uporządkowane są według kategorii, a każda rozgrywka szczegółowo i przystępnie opisana oraz zilustrowana – dzięki tak przygotowanym instrukcjom z łatwością przeprowadzicie każdą z nich. Zaznaczyliśmy również, jakie pomoce będą niezbędne oraz jaki jest poziom trudności danej zabawy. Większość gier została opatrzona komentarzem doświadczonego pedagoga, co pozwoli dopasować je także do zajęć lekcyjnych.
„W czasie deszczu dzieci się nudzą…”? Poprzez naszą publikację udowodnimy Wam, że słowa tej piosenki są już nieaktualne. Bez względu na pogodę nudzić na pewno się nie będą!

Ziołowa klinika zdrowia: fitoterapia dla zdrowego i długiego życia – David Hoffmann. Warszawa: Pax, 2016.

W tym poradniku z zakresu medycyny ziołowej znajdziecie:
– charakterystykę wielu środków ziołowych skutecznie leczących dolegliwości, które pojawiają się z wiekiem, takie jak przerost prostaty, uderzenia gorąca, nadciśnienie, bezsenność, stres, depresja, zapalenie oskrzeli, kamienie nerkowe, osteoporoza, artretyzm, grzybica, dolegliwości tarczycy.
– wiele sposobów leczenia i przywracania funkcji podstawowych układów anatomicznych: pokarmowego, krwionośnego, moczowego, nerwowego, rozrodczego, mięśniowo-szkieletowego, odpornościowego, hormonalnego.
– szczegółowy opis działania 150 ziół wraz z praktycznymi wskazówkami, jak je domowym sposobem przyrządzić i jak dawkować.

David Hoffmann w swoim poradniku zielarskim pokazuje, w jaki sposób można leczyć ziołami rozmaite dolegliwości głównych układów anatomicznych – od pokarmowego i krwionośnego po mięśniowo-szkieletowy i nerwowy – lecząc jednocześnie w perspektywie holistycznej całego człowieka. Zwraca szczególną uwagę na te dolegliwości, które pojawią się z wiekiem, m.in. na przerost prostaty, uderzenia gorąca, nadciśnienie, bezsenność, zapalenie oskrzeli, kamienie nerkowe, osteoporozę, artretyzm itd. Z książki tej dowiemy się, w jaki sposób zioła mogą zmniejszyć naszą zależność od leczenia konwencjonalnego i stanowić alternatywę dla leków syntetycznych, których zażywanie nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Ostatni rozdział książki zawiera wykaz i opis działania 150 ziół, które maja szczególne znaczenie w leczeniu dolegliwości u osób starszych.
David Hoffmann jest znanym na całym świecie fitoterapeutą, wykładał medycynę ziołową na wielu uczelniach i napisał na ten temat 17 książek.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – styczeń 2017 została wyłączona